Azja i OceaniaEuropaFinanseUSA

To tydzień banków centralnych! Czeka nas wiele obniżek i podwyżek stóp

Jednak najbardziej wpływowy bank centralny prawdopodobnie pozostawi stopy bez zmian

Nadchodzący tydzień zostanie zdominowany posiedzeniami banków centralnych. W tym tygodniu swoje decyzje w zakresie polityki stóp procentowych podejmą banki centralne z USA, Szwajcarii, Szwecji, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Brazylii, Chin, Japonii i Turcji. Czego się spodziewać? Zarówno dużych podwyżek, jak i cięć. 

Ekonomiści i rynek finansowy nie będą narzekać na nudę. W środę swoimi decyzjami uraczą nas amerykański Fed, chiński PBOC i brazylijski BCB. W czwartek decyzje podejmą brytyjski, szwajcarski, szwedzki, norweski i turecki bank centralny. Na koniec tygodnia spotkają się bankierzy centralni z Japonii. Uwaga rynku przede wszystkim skupi się na posiedzeniu Fed. Ciekawie może być także w Turcji, gdzie od kilku miesięcy prowadzona jest restrykcyjna polityka pieniężna i w Brazylii, która miesiąc temu rozpoczęła cykl obniżek.

Czego się spodziewać? Jakie decyzje zapadną na posiedzeniach?

Zobacz też: Cena czy jakość produktu? Na co głównie zwracamy uwagę?

Zacznijmy od Fed. Według prognoz amerykańscy bankierzy centralni zakończą cykl zacieśniania polityki monetarnej, pozostawiając stopy procentowe bez zmian w przedziale 5,25-5,50%. W grze jest również scenariusz braku zmian, lecz przy jasnym komunikacie, że stopy mogą w tym roku jeszcze wzrosnąć. Inflacja CPI co prawda wzrosła w sierpniu, jednak jak uzasadnialiśmy w tekście pt. Inflacja w USA powyżej oczekiwań! Mocno drożeją usługi, jest to głównie efekt niskiej bazy cen paliw i jednorazowych podwyżek cen biletów lotniczych oraz energii. Po wyłączeniu powyższych czynników, inflacja m/m rośnie w tempie 0,2%, czyli powyżej, lecz dość blisko celu inflacji r/r (2,4% vs 2,0%).

W Turcji, bank centralny będzie kontynuował proces zacieśniania monetarnego. Oczekuje się, że stopa procentowa wzrośnie z 25% do 30%. Warto jednak zauważyć, że na sierpniowym posiedzeniu Turcja dokonała większej podwyżki, niż oczekiwano, stąd bardziej agresywna akomodacje jest wysoce prawdopodobna.

Zobacz też: Bank Centralny Turcji podnosi stopy poniżej oczekiwań! Lira nie reaguje. Dlaczego?

Chile i Brazylia na przełomie lipca oraz sierpnia br. rozpoczęły cykl obniżek stóp procentowych. Skupmy się na Brazylii, ponieważ w tym kraju dojdzie do decyzji odnośnie do stóp procentowych w tym tygodniu. BCB obniżył stopę referencyjną o 50 pkt bazowych do 13,25%. Taką decyzję można uznać za ekonomicznie uzasadnioną. Inflacja spadła do 3,2% r/r, a real brazylijski od kilku miesięcy pozostawał pod mocnym trendem aprecjacyjnym. Oczekuje się, że teraz BCB dokona obniżki o 50 pkt baz. do 12,75%. Przy czym należy zaznaczyć, iż sierpniowe cięcie było silniejsze, niż prognozy rynkowe, które zakładały -25 pkt baz.

W krajach skandynawskich (Szwecja, Norwegia) i w Szwajcarii dojdzie najpewniej do podwyżek stóp o 25 pkt bazowych. Taką samą decyzję ma podjąć Bank Anglii (BoE), który wciąż zmaga się z inflacją w wysokości 6,8% r/r. W rezultacie główna stopa proc. BoE zwiększy się do 5,50%. Chiny najpewniej pozostawią stopę procentową wyznaczającą oprocentowanie na rynku kredytowych, bez zmian, ponieważ w zeszłym tygodniu podjęły już małe ruchy stymulacyjne (obniżenie stopy rezerw obowiązkowych). Kolejny ekspansyjny ruch przy jastrzębiej narracji Fed, mógłby osłabić chińskiego juana względem dolara. W piątek, japoński BOJ raczej nie zmieni poziomu głównej stopy procentowej. Ewentualna zmiana może być rozpatrywana dopiero pod koniec października.

Zobacz też: PIE: Stopy procentowe są skutecznym narzędziem w walce z inflacją

Podsumowując, ten tydzień należy do banków centralnych, które dokonają ostrych (Turcja) i umiarkowanych (Skandynawia + Wielka Brytania) podwyżek, a także cięć stóp procentowych (Brazylia). Najbardziej wpływowy bank centralny (Fed) pozostawi stopy bez zmian – wg scenariusza bazowego.

Bank centralny może zabić gospodarkę, ale jej nie ożywi

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker