Polska

Wybory w Polsce — wygrana opozycji umocniła złotego

Reakcja rynków na zwycięstwo opozycji była bardzo pozytywna. Złoty się umocnił, a giełda poszła w górę. Kto utworzy nowy rząd?

Wybory w Polsce dobiegły końca. W tę niedzielę przeprowadzono w Polsce wybory parlamentarne. Polacy masowo ruszyli do urn wyborczych, a frekwencja była rekordowa. Opracowany przez Ipsos late poll wskazuje, że zmieni się w Polsce partia rządząca. Rynki pozytywnie zareagowały na tę zmianę.

  • Opracowany przez firmę Ipsos late poll wskazuje, że w wyborach najwyższy wynik uzyskał PIS, który zdobył 36,6% głosów. Mimo że jest to w teorii zwycięstwo w wyborach, to w praktyce oznacza to koniec rządów tej partii.
  • Potencjalna koalicja KO-Trzecia Droga-Nowa Lewica może liczyć więc na 248 mandatów i jest to najbardziej prawdopodobny rząd.
  • Wstępne wyniki wyborów w Polsce są dobrą wiadomością dla naszej waluty. W tym tygodniu istotna dla kursu złotego ma być także zaplanowana na piątek publikacja danych o krajowej sprzedaży detalicznej.
  • Na wstępne wyniki wyborów w Polsce z entuzjazmem zareagowała także polska giełda. Rośnie kurs wielu spółek skarbu państwa, które zdaniem ekspertów są w ostatnich latach zaniżone.
  • Zdaniem ekonomistów Credit Agricole wstępne wyniki wyborów mogą sprzyjać wzrostowi stawek IRS.

Wybory w Polsce — nadchodzą zmiany

Tegoroczne wybory parlamentarne były prawdziwym świętem demokracji. W niedzielę zagłosowało 73% uprawnionych Polaków. To najwyższy wynik w historii wyborów parlamentarnych. Szczególnie duża była mobilizacja w województwach, gdzie wygrała opozycja. Opracowany przez firmę Ipsos late poll wskazuje, że w wyborach najwyższy wynik uzyskał PIS, który zdobył 36,6% głosów. Mimo że jest to w teorii zwycięstwo w wyborach, to w praktyce oznacza to koniec rządów tej partii.

Dlaczego? Taki wynik daje partii rządzącej 198 mandatów. Większość bezwzględną daje 231 mandatów, więc PIS musiałby zdobyć jeszcze 33 mandaty. Tymczasem zdolności koalicyjne partii będącej przy sterze, są iluzoryczne. Jedynym potencjalnym kandydatem byłaby Konfederacja, która zdobyła 6,4% poparcia, co przekłada się na 14 mandatów, więc zdobycie większości wydaje się być poza zasięgiem PIS.

Z wyniku cieszyć może się Koalicja Obywatelska, która zdobyła 31,0%, co przekłada się na 161 mandatów. Bardzo dobry wynik odnotowała także Trzecia Droga, na którą zagłosowało 13,5% wyborców, co może przełożyć się na 57 mandatów. 8,6% wyborców zdecydowało się na poparcie Nowej Lewicy, która liczyć może na 30 mandatów. Potencjalna koalicja KO-Trzecia Droga-Nowa Lewica może liczyć więc na 248 mandatów i jest to najbardziej prawdopodobny rząd.

Pozytywna reakcja rynków finansowych na wybory w Polsce. Umocnienie złotego

Reakcje rynków skomentowali ekonomiści Credit Agricole. Jeszcze w ubiegłym tygodniu kurs EUR-PLN spadł do 4,5222, co oznaczało umocnienie złotego o 1,0%. Na początku tygodnia kurs EUR-PLN kształtował się w wyraźnym trendzie spadkowym. Bodźcem działającym w kierunku umocnienia kursu złotego było potencjalne zwycięstwo opozycji w wyborach parlamentarnych w Polsce.

Czynnikiem, który naszym zdaniem sprzyjał również umocnieniu złotego i innych walut w regionie był odnotowany w pierwszej części tygodnia wzrostu kursu EUR-USD. W czwartek i w piątek doszło do nieznacznej korekty i osłabienia złotego — dodają ekonomiści Credit Agricole.

Pierwsza część poprzedniego tygodnia upłynął pod znakiem deprecjacji dolara względem euro. W ocenie ekonomistów Credit Agricole głównym czynnikiem oddziałującym w kierunku wzrostu kursu EUR-USD były słabnące oczekiwania inwestorów na dalsze podwyżki stóp procentowych w USA, które znalazły odzwierciedlenie w spadku stawek FRA w USA. Dopiero publikacja wyższych od oczekiwań danych o inflacji w USA doprowadziła do wyraźnego umocnienia dolara, który odrobił większość strat z pierwszej części tygodnia.

Zobacz też: Czy PiS może stracić władzę? Analiza wyborów z 2019 daje do myślenia

Ekonomiści twierdzą, że wstępne wyniki wyborów w Polsce są dobrą wiadomością dla naszej waluty. W tym tygodniu istotna dla kursu złotego ma być także zaplanowana na piątek publikacja danych o krajowej sprzedaży detalicznej. Szacunki Credit Agricole są powyżej konsensusu rynkowego. Jeśli zostaną one zrealizowane, to może to sprzyjać lekkiemu umocnieniu złotego. Pozostałe zaplanowane na ten tydzień publikacje z polskiej i ze światowej gospodarki będą dla tego kursu raczej neutralne.

Wybory w Polsce a rentowność obligacji i giełda

Na wstępne wyniki wyborów w Polsce z entuzjazmem zareagowała także polska giełda. Rośnie kurs wielu spółek skarbu państwa, które zdaniem ekspertów są w ostatnich latach zaniżone. Przyczyną niskiej wyceny publicznych firm jest ich upolitycznienie tych spółek.

Reaguje także rentowność polskich obligacji. W ubiegłym tygodniu 2-letnie stawki IRS zwiększyły się do 4,80 (wzrost o 10pb), 5-letnie zmniejszyły się do 4,60 (spadek o 14pb), a 10-letnie do 4,96 (spadek o 19pb).  W pierwszej części tygodnia doszło do spadku stawek IRS, co było następstwem zmian na rynkach bazowych, gdzie spadły oczekiwania na podwyżki stóp procentowych. Wzrost w drugiej części tygodnia był zasługą publikacji wyższych od konsensusu danych o inflacji w USA. Zdaniem inwestorów zwiększa to szansę na podwyżki stóp procentowych przez FED.

Jak na stawki IRS mogą wpłynąć wyniki wyborów? Zdaniem ekonomistów Credit Agricole wstępne wyniki wyborów mogą sprzyjać wzrostowi stawek IRS. Duże będą miały krajowe dane o sprzedaży detalicznej, których publikacje zaplanowano na piątek, więc na dzień, gdy będziemy już znali finalne wyniki wyborów parlamentarnych.

Czy polityka pieniężna w Polsce jest restrykcyjna? „To zależy” [ANALIZA]

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker