Polska

Od 3 lat rośnie w Polsce umieralność niemowląt [WYKRES]

Od czasu wyroku TK, umieralność niemowląt w Polsce zaczęła rosnąć. Poprzednie lata była czasem dynamicznego spadku umieralności dzieci w naszym kraju.

O kryzysie demograficznym w Polsce mówi się już od kilku lat. Spada liczba urodzeń, a umiera coraz więcej Polaków. Jest jednak trend, o którym wspomina się stosunkowo rzadko. Jest nim umieralność niemowląt, która rośnie już od 3 lat. Jak wyglądają dane? Co może być przyczyną?

  • Umieralność niemowląt jest rzadko poruszanym aspektem kryzysu demograficznego w Polsce. Najczęściej mówi o przyroście naturalnym oraz liczbie urodzeń.
  • Niepokojące są też zmiany umieralności niemowląt. Ta w 2020 roku była najniższa w historii. Na każde 1000 mieszkańców przypadało 3,6 zgonów niemowląt. Najlepszą sytuację odnotowano w listopadzie 2020 roku, czyli na miesiąc po wyroku TK w sprawie aborcji. Rok po wyroku, na każde 1000 mieszkańców przypadało już 3,9 zgonów niemowląt.
  • UNICEF szacuje, że każdego roku w ciągu pierwszym 28 dni życia umiera aż 2,5 mln dzieci na całym świecie. Według UNICEF 4 na 5 zgonów wśród noworodków (czyli w ciągu pierwszego miesiąca życia) jest wynikiem powikłań przy porodzie czy infekcji, takich jak zapalenie płuc czy sepsa.

Wyższa umieralność niemowląt a kryzys demograficzny

Umieralność niemowląt jest rzadko poruszanym aspektem kryzysu demograficznego w Polsce. Najczęściej mówi o przyroście naturalnym oraz liczbie urodzeń. Jeszcze w 2017 roku liczba urodzeń w Polsce przekraczała 400 tys. rocznie. Dzietność wynosiła w tamtym okresie ponad 1,4 (po skorygowaniu o dane nt. liczby migrantów). Od tamtego czasu, wiele się zmieniło. W tym roku prawdopodobnie urodzi się w Polsce 275 tys. dzieci, a dzietność obniży się do ok. 1,2.

Nawet tak duża skala nie oddaje jednak tego, jak duże są te problemy. W 2017 roku migrantki odpowiadały za kilka tys. urodzeń. W 2022 roku było to już kilkanaście tys. Oznacza to, że realnie spadek dzietności w Polsce może być niższy, ponieważ liczba urodzeń samych Polek spada mocniej. A i bez tego liczba urodzeń w Polsce jest najniższa przynajmniej od II Wojny Światowej (historyczne szacunki wskazują, że nawet ponad 200 lat).

Zobacz też: Urodzenia w Polsce – Polki rodzą najmniej w historii! [WYKRES]

Ostatnie lata były także za przyczyną pandemii COVID-19, czasem wyjątkowo wysokiej liczby zgonów. W 2022 roku urodziło się w Polsce 305 tys. dzieci (razem z dziećmi migrantek). Zmarło zaś aż 448 tys. Polaków. Spadek ludności wyniósł więc aż 143 tys. To tak, jakby zniknęła połowa Białegostoku, czyli 10. największego miasta w kraju. Niestety prognozy nie wskazują, aby kryzys w Polsce miał się zakończyć. W ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat populacja naszego kraju ma spaść o miliony.

Umieralność niemowląt wzrosła po wyroku TK

Kolejnym niepokojącym trendem jest rosnąca umieralność niemowląt. Ta w 2020 roku była najniższa w historii. Na każde 1000 mieszkańców przypadało 3,6-3,7 zgonów niemowląt. Najlepszą sytuację odnotowano w listopadzie 2020 roku, czyli na miesiąc po wyroku TK w sprawie aborcji. Czy ta data to przypadek? Dane sugerują, że może być istotny związek między tym wydarzeniem a wzrostem liczby zgonów niemowląt.

Umieralność niemowląt w Polsce w latach 2010-2023

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker