Gospodarka

Najwyższe budynki na świecie 2023 [RANKING]

To właśnie najwyższe budynki świata najbardziej zapierają nam dech w piersiach. Które drapacze chmur są obecnie najwyższymi budynkami na świecie?

Jakie są najwyższe budynki na świecie? Chociaż lider z pewnością was nie zaskoczy, to na liście znajduje się kilka mało znanych budynków. Niestety w ścisłej czołówce próżno szukać wieżowców z Polski. Jak wysoki musi być budynek, aby móc znaleźć się na liście 10 najwyższych budynków świata?

 • Najwyższym budynkiem na świecie jest zbudowany w 2010 roku Burdż Chalifa. Ten mierzący 828 metrów gigant znajduje się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
 • Czołówkę dominują Chiny. W pierwszej dziesiątce aż 5 budynków znajduje się w Chinach. Nie ma za to żadnego przedstawiciela z Europy czy Afryki.
 • Aby budynek znalazł się w czołowej dziesiątce, musi mierzyć przynajmniej 508 metrów.

Najwyższe budynki na świecie. Jak liczyć wysokość?

Jakie są najwyższe budynki na świecie? Choć pytanie może wydawać proste, to takie nie jest. Istnieje bowiem kilka sposób na obliczenie wysokości. Zanim jednak do nich przejdziemy, warto wyjaśnić, czym w ogóle jest budynek?

Budynek to rodzaj budowli lub jej część, w zakresie której wydzielono poprzez przegrody budowlane, takie jak ściany zewnętrzne i dach lub stropodach, przestrzeń użytkowaną przez człowieka w rozmaity sposób. Przestrzeń ta może być wewnętrznie dzielona poprzez elementy budynku takie jak ściany stropy. Właśnie dlatego, na liście najwyższych budynków świata nie znajdziemy wież i masztów. Są one budowlami, ale nie budynkami.

Zobacz też: Najbiedniejsze kraje świata 2023 [RANKING]

Wysokie budynki bywają nazywane wieżowcami. Przyjęło się, że za wieżowiec uznajemy budynek o wysokości przekraczającej 150 metrów. Takie niepisane zasady obowiązują w USA, choć należy zaznaczyć, że w zależności od regionu świata, definicja może się różnić. Wieżowce o wysokości przekraczającej 300 metrów bywają nazywane superwysokimi.

Warto w tym miejscu wyjaśnić — jak liczona jest ta wysokość? Wyróżniamy tutaj trzy najpopularniejsze metody:

1. Wysokość do szczytu architektonicznego — obejmuje iglicę, lecz nie są uwzględniane anteny, oznakowania, maszty flagowe oraz inne wyposażenie funkcjonalno-techniczne. To właśnie ta miara jest najpowszechniej stosowaną na świecie.

2. Wysokość do najwyższego zajmowanego piętra — obejmuje tylko zajmowaną część budynku. Obliczana jest do sufitu ostatniego użytkowego piętra budynku.

3. Wysokość do wierzchołka — to mierzenie budynku do najwyższego możliwego punktu, niezależnie od materiału i funkcji, jaką on spełnia. Liczone są więc maszty flagowe i anteny.

Gdy już wiemy, w jaki sposób obliczana jest wysokość danego wieżowca, możemy przejść do przeglądu najwyższych budynków świata.

Jakie są najwyższe budynki na świecie?

Pełne zestawienia najwyższych budynków znajdziemy na stronie CTBUH. Jest to Rada ds. Wysokich Budynków i Siedlisk Miejskich (The Council on Tall Buildings and Urban Habitat), która od lat zajmuje się opracowaniem międzynarodowych standardów pomiaru i definiowania wysokości budynków. To właśnie ta rada przyznaje tytuł najwyższego budynku na świecie.

Listę najwyższych budynków świata rozpoczniemy od przedstawienia najwyższych budynków pod względem wysokości do szczytu architektonicznego. Pierwsze miejsce w zestawieniu przypadło dubajskiemu Burdżowi Chalifa. Wieżowiec mierzy 828 metrów. Nic więc dziwnego, że koszt budowy wyniósł aż 1,5 mld USD. 20 maja 2008 roku budynek ten stał się najwyższą lądową konstrukcją budowlaną, jaką kiedykolwiek zbudował człowiek. Co ciekawe, miano to odebrał polskiemu masztowi radiowemu. Chodzi oczywiście, o mierzący 646 metrów masz w Konstantynowie. Maszt uległ zniszczeniu w 1991 roku.

Zobacz też: Najtańsze kraje w Europie 2023. Gdzie jest najtaniej? [RANKING]

Na drugim miejscu znalazł się mierzący 623 metry wieżowiec Shanghai Tower. Został ukończony w 2015 roku. Pełni rolę hotelu oraz biurowca. Podium z wynikiem 601 metrów zamyka Makkah Royal Clock Tower. To olbrzymi postmodernistyczny kompleks hotelowy, który został ukończony w 2011 roku. Liczy 120 kondygnacji i 1 500 000 m² powierzchni użytkowej. Jest nie tylko trzecim najwyższym budynkiem świata, ale sam posiada kilka rekordów. To najwyższy hotel świata, posiada największy zegar wieżowy świata, a także sam jest największym budynkiem pod względem powierzchni. Kompleks znajduje się w Mekce.

Czwarte miejsce zajął Ping An Finance Center. To olbrzymi, mierzący 599,1 metrów biurowiec położony w Shenzen w Chinach. Pierwszą piątkę zamyka Lotte World Tower z imponującymi 554,5 metrami wysokości. Wieżowiec znajduje się w stolicy Korei Południowej — Seulu. Dopiero na szóstej pozycji znajduje się przedstawiciel Stanów Zjednoczonych. Jest nim mierzący 541,3 metrów wieżowiec One World Trade Center. Został zbudowany w Nowym Jorku w miejscu, gdzie wcześniej stały dwie słynne wieże.

Siódme, ósme i dziewiąte miejsce przypadły Chinom. Są to kolejno: Guangzhou CTF Finance Centre (530 metrów), Tianjin CTF Finance Centre (530 metrów) oraz CITIC Tower (527,7 metrów). Wieżowce powstały kolejno w 2016, 2019 oraz 2018 roku. Dzięki temu Chiny posiadają w pierwszej dziesiątce najwyższych budynków świata aż pięciu przedstawicieli. Pierwszą dziesiątkę zamyka Taipei 101. Mierzy 508 metrów wysokości. Wieżowiec został zbudowany na Tajwanie w 2004 roku i przez cztery lata był najwyższym budynkiem świata. Swój tytuł oddał wieżowcowi z Dubaju.

Najwyższe budynki na świecie (wysokość do szczytu architektonicznego):

 1. Burdż Chalifa – 828 m (Dubaj)
 2. Shanghai Tower – 623 m (Szanghaj)
 3. Abradż al-Bajt – 601 m (Mekka)
 4. Ping An Finance Center – 599,1 m (Shenzhen)
 5. Lotte World Tower – 554,5 m (Seul)
 6. One World Trade Center – 541,3 m (Nowy Jork)
 7. Guangzhou CTF Finance Centre – 530 m (Guangzhou)
 8. Tianjin CTF Finance Centre – 530 m (Tiencin)
 9. China Zun – 527,7 m (Pekin)
 10. Taipei 101 – 508 m (Tajpej)

Na miejscu 18. i 19. znajdziemy dwa bliźniacze wieżowce Petronas Twin Tower. Obie powstały w 1998 roku i mierzą po 451,9 metrów. Biurowce możemy znaleźć w Kuala Lumpur — stolicy Malezji. W chwili powstania były to najwyższe budynki na świecie. Wszystkie omawiane wieżowce to skończone projekty. Przyjrzymy się jednak tym, które są planowane lub są w budowie.

Na uznanie zasługuje tutaj z pewnością wieżowiec Merdeka 118. Ten 678,9-metrowy drapacz chmur powstaje w Kuala Lumpur. Ma zostać ukończony w tym roku i gdy się to stanie, będzie drugim najwyższym budynkiem na świecie. W tym roku powstać ma także mierzący 475,6 metra wieżowiec Wuhan Greenland Center.

Jak na ich tle wypada najwyższy budynek w Polsce? Varso Tower mierzy 310 metrów, co nie daje mu nawet miejsce w pierwszej 100 najwyższych budynków świata. Jest to jednak najwyższy budynek w Unii Europejskiej.

Najwyższe planowane budynki na świecie

Jeśli chodzi o planowane wieżowce, to jest tutaj kilka ciekawych propozycji. Najwyższą jest Burj Mubarak Al Kabir. Budynek powstać ma w Kuwejcie i mierzyć 1001 metrów, co uczyni go pierwszym budynkiem w historii o wysokości przekraczającej jeden kilometr. Kolejny superwieżowiec powstać ma w Dubaju. Uptown Dubai Tower 1 mierzyć ma 711 metrów.

Inną ciekawą propozycją jest Lakhta Center II. Wieżowiec ma mieć wysokość 703 metrów i znajdować się w Rosji w St. Petersburgu. W Kuala Lumpur miałby powstać kolejny superwysoki wieżowiec — chodzi tym razem o Tower M. Docelowa wysokość tego budynku wynosiłaby 700 metrów.

Wysokość do najwyższego zajmowanego piętra

Jakie są najwyższe budynki świata, jeśli naszym kryterium będzie wysokość do ostatniego używanego piętra? W zestawieniu pojawia się kilka przetasowań, choć w dużej mierze są to te same budynki. Pierwsze miejsce ponownie zajmuje Burdż Chalifa. Jego wysokość spada jednak z 828 metrów do 585 metrów.

Jedynie o 2 metry ustępuje mu mierzący 583 metry Shanghai Tower. Trzecie miejsce zajmuje 562-metrowy wieżowiec Ping An Finance Center. Są na świecie cztery budynki o wysokości, która przekracza 500 metrów. Czwartym jest liczący 514 metrów China Zun.

W pierwszej dziesiątce znajdziemy także Lotte World Tower (498 m), Guangzhou CTF Finance Centre (496 m), Abradż al-Bajt (494 m), Shanghai World Financial Center (474 m), International Commerce Centre (469 m) oraz Tianjin CTF Finance Centre (439 m).

Najwyższe budynki na świecie (wysokość do najwyższego zajmowanego piętra):

 1. Burdż Chalifa – 585 m (Dubaj)
 2. Shanghai Tower – 583 m (Szanghaj)
 3. Ping An Finance Center – 562 m (Shenzhen)
 4. China Zun – 514 m (Pekin)
 5. Lotte World Tower – 498 m (Seul)
 6. Guangzhou CTF Finance Centre – 496 m (Guangzhou)
 7. Abradż al-Bajt – 494 m (Mekka)
 8. Shanghai World Financial Center – 474 m (Szanghaj)
 9. International Commerce Centre – 469 m (Hongkong)
 10. Tianjin CTF Finance Centre – 439 m (Tiencin)

Jeśli pod uwagę weźmiemy wysokość do wierzchołka, to zmiany są niewielkie. Na uwagę zasługuje głównie znajdujący się w Chicago Willis Tower. Awansuje on na 10. pozycję z wynikiem 527 metrów. Gdy weźmiemy pod uwagę wysokość do szczytu architektonicznego, budynek ten mierzy zaledwie 442,1 metra, co daje mu odległą, 23. pozycję na świecie.

Najbogatsze kraje świata 2023. Jak na ich tle wypada Polska? [RANKING]

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker