AmerykiEnergetykaUSA

Rozmowy między Wenezuelą a USA ws. sankcji będą kontynuowane

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro zapowiedział, że został uzgodniony program przyszłych rozmów z delegacją amerykańską, z którą spotkał się 5 marca. Było to pierwsze spotkanie na wysokim szczeblu między tymi dwoma krajami od lat. Rozmowy między Wenezuelą a USA mają być kontynuowane.

Rozmowy między Wenezuelą a USA to próba uderzenia w rosyjski przemysł naftowy

Przedmiotem rozmów było przede wszystkim złagodzenie sankcji naftowych nałożonych na Wenezuelę. Po pierwszej turze rozmów nie doszło jednak do żadnych poważnych ustaleń. Rozmowy między Wenezuelą a USA są działaniami Amerykanów mającymi na celu odseparowania Rosjan od swoich sojuszników, do których należy Wenezuela, ale także uderzenie w przemysł naftowy, który jest źródłem finansowania rosyjskiej agresji. To właśnie Wenezuela mogłaby dostarczyć na rynek ropę naftową po nałożeniu sankcji na Rosję.

Zobacz także: Wenezuelska ropa popłynie do Europy? USA i Wenezuela negocjują zniesienie sankcji

Jak wcześniej donosiliśmy, powołując się na Reuters, delegacji amerykańskiej przewodził Juan Gonzalez, główny doradca Białego Domu ds. Ameryki Łacińskiej, a towarzyszyli mu ambasador USA w Wenezueli James Story, a także Roger Carstens, specjalny wysłannik prezydenta USA do spraw zakładników.

Wcześniej sekretarz prasowy Białego Domu Jen Psaki powiedziała, że celem podróży było omówienie wielu kwestii, w tym „bezpieczeństwa energetycznego” i spraw dziewięciu obywateli amerykańskich, którzy przebywają w więzieniach w Wenezueli.

Maduro powiedział, że rozmowy będą kontynuowane, nie podając daty.

Jak już powiedziałem delegacji amerykańskiej, ponawiam naszą wolę, abyśmy dzięki dyplomacji, szacunkowi i nadziei na lepszy świat, mogli realizować program, który pozwoli na dobrobyt i pokój – powiedział Maduro.

Rezerwy ropy w Wenezueli są największe na świecie

Wenezuela ma obecnie największe rezerwy ropy naftowej na świecie, które praktycznie nie są eksploatowane. To przede wszystkim efekt sankcji nałożonych przez USA, ale także brak jakichkolwiek inwestycji w wenezuelski przemysł naftowy. Zdjęcie sankcji pozwoliłoby Wenezuelczykom na eksport ropy, a tym samym obniżenie cen na rynkach międzynarodowych. Należy mieć jednak na uwadze, że wenezuelska ropa jest bardzo gęsta, przez co jej przerób wymaga odpowiednich instalacji. Takie mieli Wenezuelczycy, dopóki ich rafinerie nie popadły w ruinę. W związku z tym jeśli jakiekolwiek działania w kontekście uwolnienia wenezuelskich rezerw zostaną poczynione, to i tak będziemy musieli na efekty trochę poczekać.

Inflacja w Wenezueli cały czas maleje. Jest najniższa od 8 lat

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Filip Lamański

Dziennikarz, założyciel i redaktor naczelny portalu Obserwator Gospodarczy z wykształcenia ekonomista specjalizujący się w demografii i systemie emerytalnym. W 2020 roku nagrodzony w konkursie NBP na dziennikarza ekonomicznego roku 2020 w kategorii felieton lub analiza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker