Europa

Europejski rynek krypto najszybciej rozwija się w Niemczech i Hiszpanii

W ostatnich latach rynek krypto rozwija się bardzo dynamicznie. Wraz ze wzrostem górników, rośnie również zainteresowanie handlem. W Europie najszybciej rozwija się niemiecki rynek kryptowalut. 

Kryptowaluty szczególnie popularne w Indiach i Korei Południowej

Według badania Statista Global Consumer Survey w latach 2019-2021 liczba użytkowników i właścicieli kryptowalut najszybciej rosła w Indiach, Korei Południowej, USA i Niemczech. W ujęciu globalnym rynek rozwija się szczególnie dynamicznie w Indiach. We wskazanym okresie liczba osób zaangażowanych w pozyskiwanie i handel kryptowalutami wzrosła z 7% do 18%.

Biorąc pod uwagę Europę, w ostatnich dwóch latach rynek krypto najszybciej rozwijał się w Niemczech oraz Hiszpanii. W 2019 roku Niemcy „startowały” z pułapu 5% i odnotowały większy wzrost niż Hiszpania startująca z pułapu 10%. Biorąc uwagę dynamikę wzrostu, możliwe, że w najbliższych latach to właśnie Niemcy okażą się dominującym rynkiem. Ma to również wpływ na regulacje wewnętrzne. Od 2 sierpnia 2021 roku niemieckie fundusze instytucjonalne mogą przechowywać do 20% aktywów w kryptowalutach.

Zobacz także: Salwador: MFW wzywa władze do usunięcia Bitcoina jako nowego środka płatniczego

Zobacz także: Technologia VeChain zmieni logistykę. Czy to blockchain przyszłości?

Rynek krypto uzależniony od regulacji władz

W zależności od regionu, przepisy dotyczące kryptowalut rozpatrywane są na wielu płaszczyznach. Do 2021 roku rynek krypto rozwijał się najszybciej w Chinach. Jednak z uwagi na restrykcje zakazujące wydobycia popularnych za zachodzie kryptowalut górnicy zaczęli przenosić się do innych państw, wybierając Indie czy Rosję. Niektóre kraje odchodzą w inną skrajność, jaką jest ustanowienie BTC oficjalnym środkiem płatniczym (Więcej: Prezydent Salwadoru próbuje budować potęgę na kryptowalucie).

Obecnie UE coraz bardziej reguluje rynek krypto. Nawiązując do najnowszego stanowiska Wspólnoty można spodziewać się kolejnych działań zmierzających do ograniczenia handlu. W wydanym wspólnie oświadczeniu przyznano, że UE za słabo reguluje wydobycie oraz handel. Już niejednokrotnie pojawiały się głosy całkowicie przeciwne rozwojowi kryptowalut w Europie (Więcej: Szwecja blokuje kryptowaluty, w czym wspiera ją Norwegia). Całkowity zakaz kryptowalut na terenie Unii mógłby obciążyć szczególnie niemiecką oraz hiszpańską gospodarkę.

Unia Europejska zmierza do większego uregulowania rynku. Zasady takie jak konieczność rejestracji lub nabycia licencji na wymianę kryptowalut, ustanowiono już w UE, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, USA, Meksyku, Chile, Japonii i Korei. Ukraina również podjęła się regulacji rynku, po tym, jak do kraju zaczęły spływać darowizny po inwazji Rosji.

Inwestujesz w kryptowaluty? Według UE powinieneś być przygotowany na utratę wszystkiego

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker