FinanseUSA

Ubiegłoroczne zyski amerykańskich korporacji wyniosły 2,8 bln USD przed opodatkowaniem

Zyski amerykańskich korporacji osiągnęły w minionym roku rekordowy poziom, mimo że Amerykanie zmagali się z rosnącymi cenami konsumpcyjnymi podczas pandemii COVID-19. 

Rekordowe zyski korporacji w Stanach Zjednoczonych

Zyski korporacji osiągnęły kolejny rekord w 2021 roku, za cały rok wyniosły 2,81 bln dolarów (przed opodatkowaniem), z łatwością przewyższając 7% wzrost cen konsumpcyjnych w analogicznym okresie. Jak wskazuje Bloomberg, 2021 rok był dla korporacji najbardziej dochodowym okresem od 1950 roku. W każdym kwartale 2021 roku ogólne marże zysku korporacji utrzymywały się powyżej 13%. Taki wynik udało się osiągnąć zaledwie w jednym kwartale w ciągu ostatnich 70 lat.

W analizie Departament Handlu stwierdza, że pomimo iż obawiano się rosnących kosztów surowców oraz pracy, zostały one przerzucone na konsumentów. Firmy przezwyciężyły falę inflacyjną, która przepływała przez gospodarkę USA. Zyski wzrosły o 25% r/r, napędzane głównie popytem konsumpcyjnym amerykańskich gospodarstw domowych, co wynikało z transferów rządowych w okresie pandemii. Po uwzględnieniu podatków ubiegłoroczny wzrost był jeszcze wyższy i wyniósł 37% r/r, najwięcej, odkąd Fed zaczął śledzić zyski w 1948 roku.

Zobacz także: USA: W ciągu roku korporacje wzbogaciły się o 1,78 bln dolarów kosztem klasy robotniczej

Zobacz także: Decathlon wycofuje się z Rosji, ale nie ze względu na bojkot klientów

Korporacje przerzucają koszty na konsumentów

Rekordowe zyski pokazują, jak korporacje przerzucają rosnące koszty (najczęściej związane z produkcją i dostawami) na konsumentów. Po opublikowaniu wyników przez Departament Handlu rozpoczęła się ożywiona dyskusja na temat wymówek inflacyjnych korporacji. Biden chce podwyższyć podatki (Więcej: Budżet Bidena: wyższe podatki, niższy deficyt i większe wydatki na wojsko). Głos w sprawie nadzwyczajnych zysków korporacji zabrał również Sanders (Więcej: Sanders proponuje wprowadzenie 95% podatku od nadzwyczajnych zysków).

W 2021 roku ceny konsumpcyjne w USA wzrosły o 6,7%, głównie za sprawą zerwanych łańcuchów dostaw, co wywołało niedobór niektórych produktów. Ostatnie dane pokazały, że w lutym ceny konsumpcyjne wzrosły o 7,9% (r/r), co jest największym wzrostem od 1982 roku. Według Biura Statystyki Pracy w lutym realny wzrost płac spadł o 2,6% r/r.

Zjednoczone Emiraty Arabskie opodatkują zyski korporacji już w przyszłym roku

Polecane artykuły

Back to top button