FinanseUSA

Ubiegłoroczne zyski amerykańskich korporacji wyniosły 2,8 bln USD przed opodatkowaniem

Zyski amerykańskich korporacji osiągnęły w minionym roku rekordowy poziom, mimo że Amerykanie zmagali się z rosnącymi cenami konsumpcyjnymi podczas pandemii COVID-19. 

Rekordowe zyski korporacji w Stanach Zjednoczonych

Zyski korporacji osiągnęły kolejny rekord w 2021 roku, za cały rok wyniosły 2,81 bln dolarów (przed opodatkowaniem), z łatwością przewyższając 7% wzrost cen konsumpcyjnych w analogicznym okresie. Jak wskazuje Bloomberg, 2021 rok był dla korporacji najbardziej dochodowym okresem od 1950 roku. W każdym kwartale 2021 roku ogólne marże zysku korporacji utrzymywały się powyżej 13%. Taki wynik udało się osiągnąć zaledwie w jednym kwartale w ciągu ostatnich 70 lat.

W analizie Departament Handlu stwierdza, że pomimo iż obawiano się rosnących kosztów surowców oraz pracy, zostały one przerzucone na konsumentów. Firmy przezwyciężyły falę inflacyjną, która przepływała przez gospodarkę USA. Zyski wzrosły o 25% r/r, napędzane głównie popytem konsumpcyjnym amerykańskich gospodarstw domowych, co wynikało z transferów rządowych w okresie pandemii. Po uwzględnieniu podatków ubiegłoroczny wzrost był jeszcze wyższy i wyniósł 37% r/r, najwięcej, odkąd Fed zaczął śledzić zyski w 1948 roku.

Zobacz także: USA: W ciągu roku korporacje wzbogaciły się o 1,78 bln dolarów kosztem klasy robotniczej

Zobacz także: Decathlon wycofuje się z Rosji, ale nie ze względu na bojkot klientów

Korporacje przerzucają koszty na konsumentów

Rekordowe zyski pokazują, jak korporacje przerzucają rosnące koszty (najczęściej związane z produkcją i dostawami) na konsumentów. Po opublikowaniu wyników przez Departament Handlu rozpoczęła się ożywiona dyskusja na temat wymówek inflacyjnych korporacji. Biden chce podwyższyć podatki (Więcej: Budżet Bidena: wyższe podatki, niższy deficyt i większe wydatki na wojsko). Głos w sprawie nadzwyczajnych zysków korporacji zabrał również Sanders (Więcej: Sanders proponuje wprowadzenie 95% podatku od nadzwyczajnych zysków).

W 2021 roku ceny konsumpcyjne w USA wzrosły o 6,7%, głównie za sprawą zerwanych łańcuchów dostaw, co wywołało niedobór niektórych produktów. Ostatnie dane pokazały, że w lutym ceny konsumpcyjne wzrosły o 7,9% (r/r), co jest największym wzrostem od 1982 roku. Według Biura Statystyki Pracy w lutym realny wzrost płac spadł o 2,6% r/r.

Zjednoczone Emiraty Arabskie opodatkują zyski korporacji już w przyszłym roku

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker