ChinyEnergetyka

Wydobycie węgla w Chinach zostanie zwiększone o 300 mln ton!

Chiny podjęły decyzję o tegorocznym zwiększeniu wydobycia węgla o 300 mln ton. Większe wydobycie węgla w Chinach będzie związane również z remontem istniejących elektrowni. 

Wydobycie węgla w Chinach

Premier ChRL, Li Keqiang ogłosił, że Pekin będzie dążył do zwiększenia wydobycia węgla. Według oficjalnych informacji produkcja zostanie zwiększona o 300 milionów ton w skali kraju. Premier powiedział, że energetyka jest obecnie kwestią o krytycznym znaczeniu dla gospodarki. Stwierdził, że Chiny muszą planować z wyprzedzeniem i zabezpieczyć się na czas kryzysu oraz finalnie stać się samowystarczalnymi.

Oprócz zwiększenia produkcji Chiny planują uruchomienie dodatkowych programów energetycznych. W oświadczeniu będącym podsumowaniem spotkania rady stanu Li napisał, że kluczowe jest uwolnienie pełnych mocy produkcyjnych. Obecnie Chiny pod względem produkcji i konsumpcji węgla zajmują pierwsze miejsce na świecie.

Wykres 1. Produkcja i konsumpcja węgla w Chinach. 

Wordometeres

Zobacz także: Samsung we współpracy z Seaborg będzie budował modułowe barki energetyczne

Wykres 2. Produkcja węgla w Chinach od 1980 do 2019 roku. 

The Global Economy

Zobacz także:  Chiny: spada konsumpcja, rośnie bezrobocie. Lockdowny negatywnie wpływają na gospodarkę

Chiny w obliczu przyrzeczeń klimatycznych

Chiny mają przeprowadzić remonty elektrowni węglowych w celu zmniejszenia emisji dwutlenku węgla. Elektrownie mają wyprodukować w tym roku 220 milionów kilowatów energii. W zeszłym roku niedobory energii wynikające ze zbyt małej produkcji węgla przyczyniły się do paraliżu produkcji w niektórych miastach (Więcej: Chiński kryzys energetyczny dotarł do Pekinu) i wstrzymania dostaw energii do gospodarstw domowych. W obliczu tych wydarzeń zadecydowano o kontynuowaniu wydobycia również podczas Chińskiego Nowego Roku (Więcej: Chiny utrzymają wydobycie węgla również podczas zbliżających się świąt).

Chiny zwiększają wydobycie w obliczu obietnic dotyczących osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2060 roku. W ostatnim raporcie ONZ przestrzeżono, że decyzja o ograniczeniu emisji dwutlenku węgla zostanie podjęta w Pekinie. Biorąc pod uwagę obecne uwarunkowania gospodarczo-polityczne okazuje się to prawdą (Więcej: Według ONZ wciąż można zatrzymać zmiany klimatyczne. 5 wskazówek dla rządów). Prezydent ChRL, Xi Jingping, zobowiązał się do ścisłej kontroli wzrostu zużycia węgla w czasie 14. planu pięcioletniego (2021-2025) i stopniowo go zmniejszać w trakcie 15. planu pięcioletniego do 2030 roku.

Embargo na ropę i gaz z Rosji: Krótkoterminowe koszty i długoterminowe korzyści dla Zachodu

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker