ChinyEnergetyka

Wydobycie węgla w Chinach zostanie zwiększone o 300 mln ton!

Chiny podjęły decyzję o tegorocznym zwiększeniu wydobycia węgla o 300 mln ton. Większe wydobycie węgla w Chinach będzie związane również z remontem istniejących elektrowni. 

Wydobycie węgla w Chinach

Premier ChRL, Li Keqiang ogłosił, że Pekin będzie dążył do zwiększenia wydobycia węgla. Według oficjalnych informacji produkcja zostanie zwiększona o 300 milionów ton w skali kraju. Premier powiedział, że energetyka jest obecnie kwestią o krytycznym znaczeniu dla gospodarki. Stwierdził, że Chiny muszą planować z wyprzedzeniem i zabezpieczyć się na czas kryzysu oraz finalnie stać się samowystarczalnymi.

Oprócz zwiększenia produkcji Chiny planują uruchomienie dodatkowych programów energetycznych. W oświadczeniu będącym podsumowaniem spotkania rady stanu Li napisał, że kluczowe jest uwolnienie pełnych mocy produkcyjnych. Obecnie Chiny pod względem produkcji i konsumpcji węgla zajmują pierwsze miejsce na świecie.

Wykres 1. Produkcja i konsumpcja węgla w Chinach. 

Wordometeres

Zobacz także: Samsung we współpracy z Seaborg będzie budował modułowe barki energetyczne

Wykres 2. Produkcja węgla w Chinach od 1980 do 2019 roku. 

The Global Economy

Zobacz także:  Chiny: spada konsumpcja, rośnie bezrobocie. Lockdowny negatywnie wpływają na gospodarkę

Chiny w obliczu przyrzeczeń klimatycznych

Chiny mają przeprowadzić remonty elektrowni węglowych w celu zmniejszenia emisji dwutlenku węgla. Elektrownie mają wyprodukować w tym roku 220 milionów kilowatów energii. W zeszłym roku niedobory energii wynikające ze zbyt małej produkcji węgla przyczyniły się do paraliżu produkcji w niektórych miastach (Więcej: Chiński kryzys energetyczny dotarł do Pekinu) i wstrzymania dostaw energii do gospodarstw domowych. W obliczu tych wydarzeń zadecydowano o kontynuowaniu wydobycia również podczas Chińskiego Nowego Roku (Więcej: Chiny utrzymają wydobycie węgla również podczas zbliżających się świąt).

Chiny zwiększają wydobycie w obliczu obietnic dotyczących osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2060 roku. W ostatnim raporcie ONZ przestrzeżono, że decyzja o ograniczeniu emisji dwutlenku węgla zostanie podjęta w Pekinie. Biorąc pod uwagę obecne uwarunkowania gospodarczo-polityczne okazuje się to prawdą (Więcej: Według ONZ wciąż można zatrzymać zmiany klimatyczne. 5 wskazówek dla rządów). Prezydent ChRL, Xi Jingping, zobowiązał się do ścisłej kontroli wzrostu zużycia węgla w czasie 14. planu pięcioletniego (2021-2025) i stopniowo go zmniejszać w trakcie 15. planu pięcioletniego do 2030 roku.

Embargo na ropę i gaz z Rosji: Krótkoterminowe koszty i długoterminowe korzyści dla Zachodu

Polecane artykuły

Back to top button