EuropaGospodarka

Europejski Bank Centralny chce zacieśnić politykę monetarną. Podwyższy on stopy jeszcze w tym roku

Jak wskazują autorzy tygodnika Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE), czas zerowych stóp procentowych na terenie strefy euro dobiega końca. Europejski Bank Centralny (EBC) zaczął po wielu latach normalizować politykę monetarną. Aktualnie EBC zamierza zakończyć program skupu aktywów, wcześniej niż planowano, a po tym podniesie on stopy procentowe. 

Europejski Bank Centralny chce zacieśnić politykę monetarną

W ostatnich latach Europejski Bank Centralny prowadził wyjątkowo luźną politykę monetarną. Główna stopa procentowa na terenie strefy euro była utrzymywana na zerowym poziomie przez ostatnie 6 lat! Jak wskazują analitycy PIE, EBC mógł jej nie podwyższać głównie dzięki temu, że inflacja w państwach członkowskich była na stabilnym, niskim poziomie. W latach 2013-2020 jedynie przez okres kilku miesięcy była ona nieznacznie wyższa od celu inflacyjnego EBC, który wynosi 2 proc. 

Zobacz także: Stopy procentowe w Rosji zostały obniżone. Bank centralny chce uratować gospodarkę

Jednakże rosyjska inwazja doprowadziła do tego, że czas niskiej inflacji na terenie strefy euro dobiegł końca. Jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, ta obliczana przez Eurostat w marcu osiągnęła poziom 7,5 proc. Tak szybkiego tempa wzrostu cen nie było na terenie tej strefy nigdy! Z tego powodu EBC zaczął normalizować politykę monetarną. 

Inflacja na terenie strefy euro
Źródło: Polski Instytut Ekonomiczny

Już na marcowym posiedzeniu Europejski Bank Centralny ogłosił, że przyspieszy proces wygaszania programu skupu aktywów. Zdaniem ekspertów PIE, najprawdopodobniej będzie trwał on do trzeciego kwartału 2022 roku. Co więcej, po zakończeniu tego programu EBC pierwszy raz od ponad 6 lat podniesie stopy procentowe. Według analityków PIE zrobi on to na tegorocznej jesieni. 

Zobacz także: Amazon podnosi opłaty dla sprzedawców o „koszty paliwa i inflacji”

Spory odnośnie podnoszenia stóp procentowych nie ustały

Co warto zaznaczyć, mimo tego, że zapewne EBC jeszcze w tym roku podniesie stopy procentowe, w samym banku trwają spory o to, czy normalizacja polityki pieniężnej ma w ogóle sens w obliczu stagnacji gospodarczej na terenie strefy euro. W wielu państwach członkowskich gospodarka dalej nie odrobiła strat spowodowanych wybuchem pandemii koronawirusa w 2020 roku. Z tego powodu choćby Fabio Panetta, członek Rady Prezesów EBC (europejski odpowiednik RPP), uważa, że EBC powinien poczekać z podnoszeniem stóp procentowych, gdyż to z pewnością doprowadzi do osłabienia wzrostu gospodarczego na terenie strefie euro. 

Deficyt budżetowy Malty wyniósł 8% PKB. Kraj będzie musiał wdrożyć programy oszczędnościowe

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker