Wzrost gospodarczy Chin będzie w tym roku mniejszy niż w Polsce?
Gospodarka Państwa Środka dostaje zadyszki. Restrykcje sanitarne doprowadziły do spadku PKB Chin w II kwartale tego roku. Wiele wskazuje na to, że wzrost gospodarczy w Chinach będzie w tym roku mniejszy niż w Polsce. Jeżeli tak się stanie, to będzie to pierwsza taka sytuacja od czasów Gierka.
Chińska gospodarka dostała zadyszki. Według danych chińskiego urzędu statystycznego, PKB Chin spadło w II kwartale 2022 roku o 2,6% k/k. W tym samym czasie gospodarki państw Zachodu rosły. Dlaczego?
Wzrost gospodarczy Chin w 2022 roku
Głównym problemem chińskiej gospodarki w II kwartale była pandemia COVID-19. Gdy w Europie znoszono ostatnie restrykcje, Chiny pogrążały się w lockdownie. Co istotne — był on znacznie bardziej restrykcyjny niż na Starym Kontynencie. Kolejnym czynnikiem jest globalne spowolnienie gospodarcze.
Zobacz też: Chiny mierzą się z narastającą paniką bankową. Skala problemu coraz poważniejsza
Bank Światowy przewiduje, że chińska gospodarka zwolni w 2022 roku. Jeszcze na początku roku prognoza dla drugiej największej gospodarki świata była znacznie lepsze. Jak twierdzi BŚ, COVID-19 zahamował koło gospodarcze Chin. Najnowsza, czerwcowa prognoza sugeruje, że realny wzrost gospodarczy Chin w 2022 roku wyniesie jedynie 4,3%. Jeszcze w grudniu prognozowano, że gospodarka Chin urośnie w tym roku o 5,1%.
Polska będzie rozwijać się szybciej od Chin?
To sprawia, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że Polska będzie rozwijać się w tym roku szybciej. Choć obecnie wzrost w ujęciu kwartalnym znacznie zwolnił, to wysoka baza wynikająca z bardzo dużego wzrostu PKB w ujęciu rocznym w I kwartale sprawi, że nasza gospodarka wzrośnie w tym roku prawdopodobnie o 5%.
Taka sytuacja, że to Polska rozwija się szybciej od Chin, nie ma miejsca często. Ostatni raz było tak w 1976 roku! W Polsce trwała wtedy epoka Gierka.
Jednym z objawów słabości chińskiej gospodarki jest także wysoki poziom bezrobocia wśród młodych. To wynosiło w czerwcu aż 19,3%. To nie tylko więcej niż w USA, ale to także gorszy wynik od Unii Europejskiej. Dla porównania w Polsce wynosi ono 8,8%. Jest więc dwukrotnie niższe niż w Chinach.
Demografia spowolni wzrost gospodarczy Chin
Chiny czekają poważne problemy gospodarcze związane z populacją tego kraju. Organizacja Narodów Zjednoczonych opracowała nowe prognozy populacji do końca tego wieku. To, że populacja Chin spadnie, to już nie ulega wątpliwości. Dziś pytanie nie brzmi czy, ale o ile spadnie populacja Państwa Środka. Demografowie stworzyli trzy warianty spadku liczby ludności Chin.
Populacja Chin w latach 2021-2100, prognozy ONZ
Najgorszy (i bardzo prawdopodobny) scenariusz zakłada spadek populacji Chin aż o blisko miliard osób do 2100 roku. Populacja miałby wynieść wtedy jedynie 494 mln (czyli o 917 mln osób). Oznaczałoby, że populacja Chin byłaby trzykrotnie niższa niż dziś.
Demografia Chin załamała się. Populacja spadnie w 80 lat nawet o 0,9 mld