Chiny

Wzrost gospodarczy Chin będzie w tym roku mniejszy niż w Polsce?

Gospodarka Państwa Środka dostaje zadyszki. Restrykcje sanitarne doprowadziły do spadku PKB Chin w II kwartale tego roku. Wiele wskazuje na to, że wzrost gospodarczy w Chinach będzie w tym roku mniejszy niż w Polsce. Jeżeli tak się stanie, to będzie to pierwsza taka sytuacja od czasów Gierka.

Chińska gospodarka dostała zadyszki. Według danych chińskiego urzędu statystycznego, PKB Chin spadło w II kwartale 2022 roku o 2,6% k/k. W tym samym czasie gospodarki państw Zachodu rosły. Dlaczego?

Wzrost gospodarczy Chin w 2022 roku

Głównym problemem chińskiej gospodarki w II kwartale była pandemia COVID-19. Gdy w Europie znoszono ostatnie restrykcje, Chiny pogrążały się w lockdownie. Co istotne — był on znacznie bardziej restrykcyjny niż na Starym Kontynencie. Kolejnym czynnikiem jest globalne spowolnienie gospodarcze.

Zobacz też: Chiny mierzą się z narastającą paniką bankową. Skala problemu coraz poważniejsza

Bank Światowy przewiduje, że chińska gospodarka zwolni w 2022 roku. Jeszcze na początku roku prognoza dla drugiej największej gospodarki świata była znacznie lepsze. Jak twierdzi BŚ, COVID-19 zahamował koło gospodarcze Chin. Najnowsza, czerwcowa prognoza sugeruje, że realny wzrost gospodarczy Chin w 2022 roku wyniesie jedynie 4,3%. Jeszcze w grudniu prognozowano, że gospodarka Chin urośnie w tym roku o 5,1%.

Polska będzie rozwijać się szybciej od Chin?

To sprawia, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że Polska będzie rozwijać się w tym roku szybciej. Choć obecnie wzrost w ujęciu kwartalnym znacznie zwolnił, to wysoka baza wynikająca z bardzo dużego wzrostu PKB w ujęciu rocznym w I kwartale sprawi, że nasza gospodarka wzrośnie w tym roku prawdopodobnie o 5%.

Taka sytuacja, że to Polska rozwija się szybciej od Chin, nie ma miejsca często. Ostatni raz było tak w 1976 roku! W Polsce trwała wtedy epoka Gierka.

Jednym z objawów słabości chińskiej gospodarki jest także wysoki poziom bezrobocia wśród młodych. To wynosiło w czerwcu aż 19,3%. To nie tylko więcej niż w USA, ale to także gorszy wynik od Unii Europejskiej. Dla porównania w Polsce wynosi ono 8,8%. Jest więc dwukrotnie niższe niż w Chinach.

Demografia spowolni wzrost gospodarczy Chin

Chiny czekają poważne problemy gospodarcze związane z populacją tego kraju. Organizacja Narodów Zjednoczonych opracowała nowe prognozy populacji do końca tego wieku. To, że populacja Chin spadnie, to już nie ulega wątpliwości. Dziś pytanie nie brzmi czy, ale o ile spadnie populacja Państwa Środka. Demografowie stworzyli trzy warianty spadku liczby ludności Chin.

Populacja Chin w latach 2021-2100, prognozy ONZ

Demografia Chin: prognozy populacji do 2100 roku
Krzysztof Mamiński

Najgorszy (i bardzo prawdopodobny) scenariusz zakłada spadek populacji Chin aż o blisko miliard osób do 2100 roku. Populacja miałby wynieść wtedy jedynie 494 mln (czyli o 917 mln osób). Oznaczałoby, że populacja Chin byłaby trzykrotnie niższa niż dziś.

Demografia Chin załamała się. Populacja spadnie w 80 lat nawet o 0,9 mld

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker