Azja i OceaniaBezpieczeństwo Ekonomiczne

Moody’s obniża rating Pakistanu. Państwo zagrożone głodem

Agencja Moody’s obniżyła rating Pakistanu. Władze państwa zdecydowanie protestują wobec tej decyzji. Pakistan może nie być w stanie importować odpowiedniej ilości żywności i energii.

Rating Pakistanu w dół

W poprzedni czwartek Moody’s obniżyła rating Pakistanu z B3 do Caa1. Agencja argumentuje tę decyzję rosnącym ryzykiem utraty płynności przez pakistański rząd i niestabilnością długu państwowego. Za przyczynę takiego stanu rzeczy wskazuje m.in. falę powodzi, z którymi Pakistan zmaga się od lipca tego roku. Kosztowały one życie ok. 1600-1700 osób i spowodowały straty wyceniane w miliardach dolarów. Z powodu powodzi drastycznie ucierpiały także wpływy do budżetu, podczas gdy wydatki socjalne są obecnie największym wyzwaniem dla kraju. Według agencji obecny niższy rating odzwierciedla to, że pakistański rząd pozostanie zależny od porozumień ze swoimi kredytodawcami w zakresie obsługi długu. Moody’s podkreśliła, że w najbliżej dającej się przewidzieć przyszłości taka sytuacja będzie się utrzymywać i nic nie zwiastuje poprawy. 

Zobacz więcej: Powodzie w Pakistanie: miliony przesiedlonych, ponad tysiąc zginęło

Pakistan nie zgadza się z decyzją

Decyzja agencji Moody’s pogłębia problemy Pakistanu. Rating Pakistanu na poziomie Caa1 oznacza, że istnieje wysokie ryzyko, że kraj nie będzie w stanie wywiązać się ze swoich zobowiązań. Ryzyko kredytowe państwa jest bardzo wysokie. Tym samym inwestorzy i kredytodawcy mogą wstrzymać się z lokowaniem tam swoich pieniędzy. Niżej od Caa1 znajdują się już tylko oceny Caa2, Caa3, Ca oraz C, które kojarzone są z wysokim ryzykiem spekulacyjnym. Otrzymują je kraje o najgorszej reputacji.

Wobec tego rosną obawy o zdolność Pakistanu do opłacenia importu podstawowych produktów, takich jak żywność czy energia, i zdolności do obsługi długu państwowego. Pakistańskie rezerwy walutowe kurczą się w szybkim tempie. Obniżka ratingu może doprowadzić do problemów z zaciąganiem nowego długu.

Władze Pakistanu zdecydowanie zaprotestowały wobec decyzji agencji. Wskazały, że nie zgadzają się z nią, ponieważ Pakistan utrzymuje dostateczny poziom płynności i ma zawarte porozumienia, które pozwolą mu spłacać swoje zewnętrzne zobowiązania. Minister Finansów w swoim oświadczeniu napisał, że decyzja agencji nie była w żaden sposób konsultowana z pakistańskim ministerstwem. Dodał także, że obniżenie ratingu to działanie przedwczesne. Pakistan finansuje się obecnie głównie dzięki porozumieniom, umowom wielostronnym i prolongowanym zobowiązaniom.

Zobacz także: Emirates uruchamiają loty z pomocą humanitarną do Pakistanu

Niższy rating Pakistanu — jakie mogą być konsekwencje?

Dane z ostatniego tygodnia wskazują, że rezerwy walutowe banku centralnego Pakistanu wynoszą obecnie niespełna 8 miliardów dolarów. To kwota, która jest w stanie zaspokoić jedynie miesięczne zapotrzebowanie związane z importem. Zagrożone są dostawy żywności czy energii. Obecnie Pakistan tylko dzięki zewnętrznym dostawcom jest w stanie zapewnić odpowiednią ilość żywności dla swoich mieszkańców. W niektórych regionach kraju wskutek powodzi zniszczeniu uległo 95 proc. plonów. Agencje żywnościowe szacują, że niedostatek żywności odczuwa obecnie ok. 40 mln Pakistańczyków. Alarmują one, że niezbędne jest natychmiastowe dostarczenie ok. 14 mln ton żywności.

Niższy rating pogłębia kryzys finansów publicznych w Pakistanie. W 2021 r. zadłużenie do PKB wyniosło 84 proc. Pod koniec sierpnia Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) ogłosił program wsparcia finansowego dla Pakistanu w wysokości 1,17 mld dolarów, jednak rezerwy walutowe ponownie kurczą się w szybkim tempie. Problem stanowi także inflacja. We wrześniu 2022 r. osiągnęła poziom 23,2 proc., co jest wynikiem nieco niższym od inflacji sierpniowej (27,26 proc.). Moody’s spodziewa się, że średnioroczna inflacja w 2023 r. wyniesie w Pakistanie między 25 a 30 proc. 


Inflacja CPI w Pakistanie. Źródło: tradingeconomics.com
 

Kraj ten w ostatnich miesiącach zmaga się także z kryzysem politycznym. Premier Imran Khan w kwietniu otrzymał wotum nieufności. Jego nawoływania do protestów przyniosły skutek — w kraju wciąż trwają demonstracje polityczne. 

Obecnie jednak największym zmartwieniem Pakistańczyków są powodzie i straty z nimi związane. Katastrofa naturalna dotknęła wiele ponad 30 mln osób. Zniszczona jest infrastruktura, mosty, drogi, ale przede wszystkim setki tysięcy domów. Trudno policzyć, jaka jest wysokość strat. Według wstępnych szacunków pakistańskiego rządu z końca sierpnia było to ok. 30 mld dolarów, co stanowi ok. 10 proc. PKB tego kraju. Podobne powodzie nawiedziły tamten region w 2010 r. Wówczas całkowita wysokość strat wyniosła 43 mld dolarów. 

Niemniej ważne mogą się okazać koszty społeczne czy zdrowotne, które będą oddziaływać długoterminowo, takie jak choroby związane z zanieczyszczoną wodą czy edukacja, która dopiero co powróciła na dobre po pandemii.

Pakistan wkrótce ogłosi bankructwo? Sytuacja polityczna utrudnia rozmowy z MFW

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker