Gospodarka

Inflacja kolejny miesiąc niepokoi obywateli wielu państw. Co dalej ze stopami procentowymi?

Inflacja kolejny miesiąc niepokoi obywateli wielu państw. Wdrażana w obecnych warunkach restrykcyjna polityka monetarna wymusza na wielu gospodarkach przysłowiowe zaciskanie pasa. Co dalej ze stopami procentowymi? Kiedy zakończy się cykl podwyżek? 

Co dalej ze stopami procentowymi? Odpowiedź jest jedna – to zależy

W obecnych warunkach makroekonomicznych pojawia się kluczowe pytanie, kiedy banki centralne zakończą cykle podwyżek stóp procentowych? Obecnie Europejski Bank Centralny ogłosili kolejną podwyżkę, tym razem o trzy czwarte punktu procentowego. Tym samym jest to podnoszenie stóp procentowych w najszybszym tempie w historii waluty euro. Podobną decyzję podjęła amerykańska Rezerwa Federalna, która postąpiła według oczekiwań rynkowych, po raz czwarty z rzędu podniosła stopy procentowe. Wkrótce także zostanie ogłoszona decyzja kolejnej ważnej zachodniej instytucji – Banku Anglii (Więcej: Bank Anglii ostrzega! Kryzys finansowy na horyzoncie, bo ludzie mogą przestać spłacać kredyty).

Tym samym coraz bardziej wątpliwe wydaje się, że banki zakończą cykle podwyżek wraz z nastaniem przyszłego roku. Obecnie oczekuje się, że kluczowe dla globalnego ładu instytucje finansowe wybiorą raczej długoterminową ścieżkę, opartą na mniejszych podwyżkach, co według nich może finalnie dać lepszy efekt ekonomiczny.

Zobacz także: Podwyżki stóp procentowych zwiększają nierówności płac w gospodarce [BADANIE]

Aktualnie o wzroście inflacji mówi się, że był „nieoczekiwany i nadzwyczajny”. To retoryka powielana przez decydentów na całym świecie. Prezeska EBC Christine Lagarde wypowiadając te słowa, dodała, że ​​podwyżki detalicznych cen energii mogą jeszcze bardziej podnieść inflację w średnim okresie.

Bieżące dane o wydatkach konsumpcyjnych Amerykanów, stanowiących preferowaną miarę inflacji Rezerwy Federalnej, pokazały, że Stany Zjednoczone wciąż zmagają się z podwyższonymi cenami. Fed wydaje się niepewny wobec tego, kiedy rzeczywiście zakończy się cykl podwyżek.

Ta utrzymująca się niepewność została trafnie skomentowana przez Lorettę Mester, prezes Banku Rezerwy Federalnej w Cleveland:

Jest mało prawdopodobne, abyśmy widzieli pełny wpływ na gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa ostatnich podwyżek, które wprowadziliśmy, i nie byłoby właściwe kontynuowanie podnoszenia stóp, dopóki inflacja nie spadnie do 2 procent. Ale jest też tak, że w oparciu o komunikaty Fed warunki finansowe zaczęły się zacieśniać na długo przed naszą pierwszą podwyżką stóp w marcu i te efekty przeniosły się na gospodarkę. Jednak wysoka inflacja utrzymuje się, co wskazuje, że musimy dalej podnosić stopy.

Podoba sytuacja ma miejsce w Europie. Główne instytucje finansowe są zdezorientowane, czy zrobiły już wystarczająco dużo, aby powstrzymać inflację. Decyzje podejmowane na najwyższym stopniu są bardzo trudne, gdyż zbyt szybkie złagodzenie podwyżek stóp procentowych sprawi, że inflacja w gospodarce będzie się dalej umacniać.

Zobacz także: PLL LOT chce odszkodowanie od Boeinga! Sprawa jest w sądzie

Sytuacja bez wyjścia – podnosić czy nie podnosić?

Dobry kierunek w obecnych warunkach wydają się wskazywać analitycy Goldman Sachs. W ostatniej notatce przekazali, że:

Uważamy, że rynek jest zbyt pewny, że w 2023 roku nastąpi zarówno wczesna pauza Fed, jak i duży wzrost stóp w Europie i na Antypodach. Jeżeli gospodarka utrzyma się z recesji w ciągu najbliższych kilku miesięcy, co naszym zdaniem jest prawdopodobne, zwiększy to ryzyko bardziej stopniowego, ale przedłużonego cyklu Fed do 2023 roku.

Jednak to tylko prognozy, które uwzględniają aktualną sytuację. Wiele zależy od zimy, a więc nadchodzącego kryzysu energetycznego i sytuacji w Ukrainie (Więcej: Energooszczędny sprzęt lekarstwem na kryzys energetyczny).

Restrykcyjna polityka monetarna banków centralnych jest obecnie tematem bardzo medialnym. Fed i EBC jednoznacznie wskazują, że stopy będą podnoszone, aż do momentu opanowania inflacji. Przede wszystkim podwyżki stóp procentowych zwiększają nierówności płac w gospodarce (Temat został szerzej omówiony tutaj: Podwyżki stóp procentowych zwiększają nierówności płac w gospodarce [BADANIE]). Po trudnym okresie pandemii światowe gospodarki muszą zmierzyć się z zawirowaniami w związku z rosnącą inflacją. Jednocześnie trudno wskazać, kiedy problemy się zakończą, gdyż niewiele wskazuje na polepszenie sytuacji makroekonomicznej tej zimy (Więcej: Problemy gospodarcze Niemiec przybierają na sile przed zimowym kryzysem energetycznym oraz Deprecjacja walut, czyli jedno ze źródeł inflacji, kryzysu energetycznego i żywnościowego).

Zalecenia ONZ. NIE podnosić już stóp procentowych i NIE stosować środków oszczędnościowych

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker