Azja i Oceania

Kryzys w Korei Południowej może się pogłębiać. Winny spadek eksportu

Od stycznia do sierpnia tego roku eksport półprzewodników spadł o 49,4% w porównaniu do 2021 roku

Korea Południowa raportuje w tym roku znaczący spadek eksportu, który dotyczy przede wszystkim półprzewodników. Dane te powiązane są z mniejszym importem Chin, które skupowały niemal połowę koreańskich podzespołów elektronicznych przeznaczonych na eksport. Kryzys w Korei zmusza polityków do zwrócenia się w kierunku odbiorców w Wietnamie, Tajwanie i Singapurze. 

Kryzys w Korei powiązany ze zmniejszeniem eksportu

Korea Południowa szykuje się na kryzys gospodarczy. Czwarta co do wielkości gospodarka Azji ma odnotować spadek wzrostu na poziomie 2% w 2023 roku. Będzie to spowolnienie głębsze, niż oczekiwano. Gospodarka, która w dużej mierze opiera się na eksporcie chipów, smartfonów, samochodów i statków ma obecnie problemy. To już ósmy miesiąc deficytu. Według oficjalnych danych deficyt handlowy osiągnął w listopadzie poziom 7 mld USD, a skumulowany deficyt handlowy sięgnął 42,6 mld USD od pierwszego deficytu odnotowanego w kwietniu 2022 roku. Tak pesymistyczne dane ostatnio raportowano ostatnio w 1997 roku. Pogłębiający się deficyt powiązany jest głównie z rosnącą wartością importu energii. Już w pierwszych ośmiu miesiącach roku wydatki na energię przekroczyły poziom na 2021 rok i aktualnie są wyższe o ponad 64 mld USD niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Minister finansów Choo Kyung-ho na spotkaniu z kierownictwem partii rządzącej przekazał:

Oczekuje się, że wzrost naszej gospodarki spowolni w przyszłym roku ze względu na skutki globalnego załamania gospodarczego, a trudności skupią się na pierwszej połowie.

Aktualnie kluczowa wydaje się poprawa konsumpcji krajowej. W tym celu przedłużono ulgi podatkowe na produkty naftowe i sprzedaż samochodów osobowych. Pierwotnie miały wygasnąć do końca 2022 roku, jednak ostatecznie będą obowiązywać do połowy 2023.

Zmiany w handlowych relacjach regionalnych

Patrząc na obecną sytuację gospodarczą Korei, należy zauważyć dwie zmiany. Pierwsza z nich dotyczy wdrożenia strategii handlowej wobec dynamicznie rozwijającego się rynku Azji Południowo-Wschodniej. Unaoczniają się również zmiany w relacjach koreańsko-chińskich. Chiny były głównym kierunkiem koreańskiego eksportu półprzewodników, kupując 40% produkcji przeznaczonej na sprzedaż za granicę. W tym roku udział w chińskim rynku spadł z 40 do 33,7% i przełożył się na odczyty makroekonomiczne. Co ciekawe, eksperci zwracają uwagę, że takiego braku stabilności dostaw nie obserwowano od 1992 roku, a więc momentu nawiązania relacji dyplomatycznych pomiędzy państwami. W tym samym czasie eksport półprzewodników z Korei Południowej do Wietnamu, Tajwanu i Singapuru znacznie wzrósł, co może wskazywać na ważne zmiany. Oczywiście spadek powiązany był z blokadami gospodarczymi nakładanymi w tym roku w ChRL z uwagi na kwestie epidemiczne. Oczekuje się jednak, że Korea Południowa w kolejnych latach będzie dążyć do większej stabilności dostaw, zmniejszając zakres partnerstwa z Chinami na rzecz wymienionych państw. Pekin wciąż nie podjął decyzji o definitywnym zakończeniu obowiązywania polityki zero-covid, co bezpośrednio uderza w koreańskie interesy.

Zobacz także: Strajk kierowców w Korei Południowej kosztował już 2,5 mld dolarów. Brakuje paliwa

Korea Południowa zależna od kondycji światowego handlu

Gospodarka Korei jest bardzo wrażliwa na zawirowania na zagranicznych rynkach, z uwagi na spore znaczenie eksportu. Perspektywy dla półprzewodników mają pozostać dość ponure również przez cały 2023 rok, pomimo wielu inwestycji zagranicznych (Więcej: Koreańczycy zainwestują w USA 3 mld dolarów. To będzie największa taka fabryka). Od stycznia do sierpnia tego roku eksport półprzewodników spadł o 49,4% w porównaniu do analogicznego okresu roku 2021. W 2022 roku eksport podzespołów elektronicznych stanowił 7,7% całego eksportu azjatyckiego giganta.

Azjatycki Bank Rozwoju prognozuje natomiast, że gospodarka Korei wzrośnie w przyszłym roku o 1,5%. Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju szacuje ten wynik na 1,8%. Dużo lepiej ma poradzić sobie Korea Południowa ze zbiciem inflacji, która już w 2023 roku ma ustabilizować się na poziomie 3%.

Zobacz także: Południowokoreański gigant zamawia ekologiczne kontenerowce

W swoich działaniach mających na celu stymulację gospodarki, Korea skupi się głównie na promowaniu eksportu oraz stabilizacji cen i zatrudnienia. Oprócz krótkoterminowych zmian rząd planuje również szeroko zakrojone strategie gospodarcze uwzględniające zmiany strukturalne, w tym dynamicznie zachodzące zmiany demograficzne. Problemy Chin związane z utrzymującą się polityką zero-covid mogą zbliżyć do siebie inne ośrodki lokalnego przemysłu.

Seul – nowa finansowa stolica Azji

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker