Polska

Gospodarka światowa w 2023 roku. Indie będą rosnąć w siłę w obliczu europejskiej niepewności

Minionym rok przyniósł dwa kamienie milowe. Co przyniesie 2023?

Gospodarka światowa w 2023 roku może napotykać sporo problemów z racji reperkusji po pandemii oraz bieżących problemów makroekonomicznych. Co nas czeka w nowym roku? Które gospodarki utrzymają swój status? 

Gospodarka światowa w 2023 roku – miniony rok przyniósł dwa kamienie milowe

Rok 2022 można podsumować wieloma wydarzeniami. Czas ten obfitował w wiele obaw i zagrożeń. Z perspektywy światowej gospodarki mówi się jednak o dwóch wydarzeniach, które określane są mianem kamieni milowych. Pierwszym z nich jest wartość światowej gospodarki, która przekroczyła 100 bilionów dolarów. Drugim natomiast liczba ludzkości na świecie, która wyniosła 8 mld w połowie listopada.

Zobacz także: Polacy chcą kupować rodzime produkty. Jak rozpoznać polskie produkty w sklepie?

Z tej okazji Visual Capitalist opublikował grafikę przedstawiającą zaktualizowane dane ekonomiczne Międzynarodowego Funduszu Walutowego dla gospodarek świata. Porównuje on gospodarkę światową do tortu, wielkość każdego wycinka reprezentuje udział każdego kraju w światowym PKB. Widać zachodzące zmiany, w tym wzrost znaczenia Indii na arenie międzynarodowej. W 2022 roku Indie zastąpiły Wielką Brytanię na miejscu piątym największych gospodarek. W kolejnych latach ich rozwój ma postępować jeszcze szybciej (Więcej: Modi chce, aby Indie osiągnęły status „państwa rozwiniętego” w ciągu 25 lat).

VisualCapitalist

Zobacz także: Nowe drogi w 2023 roku. Udostępnionych zostanie 260 km dróg [MAPA]

W 2022 roku zaledwie pięć państw było odpowiedzialnych za wytwarzanie ponad połowę światowego PKB. Mowa o Stanach Zjednoczonych, Chinach, Japonii, Indiach i Niemczech. Jeśli do wspomnianej piątki doda się kolejne pięć (czyli uwzględniając dziesięć największych gospodarek świata), będą one odpowiadać za 66% światowej gospodarki, a 25 największych krajów wytwarza 84% światowego PKB. Pozostałe państwa (167) są odpowiedzialne za wytwarzanie 16% światowego PKB.

Najmniejsze gospodarki 2022 roku

Najmniejsze gospodarki to obecnie wyspy położone w Oceanii. Tuvalu ma najmniejszy PKB ze wszystkich krajów, wynoszący zaledwie 64 miliony dolarów i jest jednym z kilkunastu krajów o PKB poniżej miliarda dolarów.

Tabela 1. Dziesięć najmniejszych gospodarek świata wraz z PKB. 

Visual Capitalist

Jakich zmian można oczekiwać w 2023 roku?

W 2023 roku największe gospodarki świata mają jednak wyhamować. Związane to będzie z prognozowaną recesją oraz konfliktami światowymi wpływającymi na odczyty makroekonomiczne. W skali globalnej bardzo ważne będą działania Rezerwy Federalnej oraz banków centralnych kluczowych gospodarek. Według prognozy Citi Global Wealth Investments w 2023 roku ma nadejść płytka recesja. Rynki mają jednak zacząć się koncentrować na ożywieniu w 2024 roku. Na rynkach może być więcej niespokojnych chwil.

David Bailin, dyrektor ds. inwestycji i szef Citi Global Wealth Investments powiedział:

Z biegiem czasu giełda w USA nigdy nie osiągnęła dna przed rozpoczęciem związanej z nią recesji, więc ostatnie wzrosty akcji uważamy za rajd na rynku bessy. Rok taki jak 2022 może sprawiać, że trzymanie nadmiaru gotówki wydaje się kuszące, ale wyraźna lekcja historii jest taka, że prawie zawsze prowadzi to do utraty okazji, gdy rynki zaczynają się ożywiać. W 2023 r. powtarzamy fundamentalną mądrość utrzymywania portfeli w pełni zainwestowanych, przewidując możliwości, których oczekujemy.

Inwestorzy doświadczeni wydarzeniami z 2022 roku z pewnością będą mieli wiele okazji do ulokowania środków:

Gwałtowne spadki w wielu klasach aktywów w 2022 r. sprawiły, że długoterminowe wyceny stały się bardziej atrakcyjne. Na przykład po raz pierwszy od kilku lat widzimy prawdziwą wartość portfela w instrumentach o stałym dochodzie. Krótkoterminowe amerykańskie obligacje skarbowe stanowią atrakcyjną alternatywę dla trzymania gotówki.

Niektóry eksperci natomiast prognozują, że Chiny mogą przełamać trend spowolnienia gospodarczego. Gdyby ta prognoza się spełniła, kraj ten może posiadać jeszcze większy kawałek „tortu” światowego PKB, a w polityce międzynarodowej mogłoby dojść do przetasowania sił. W tym kontekście najistotniejsze wydaje się zerwanie z polityką zero-covid, która blokuje największe miasta, w tym kluczowe ośrodki produkcyjne.

Wchodzimy w 2023 rok z niepewnością. Dotyczy ona obecnie prawie każdej dziedziny gospodarki. Oprócz wciąż widocznych reperkusji pandemii musimy się zmierzyć z grą inflacyjną oraz trudną sytuacją na światowych rynkach. Mówi się, że 2023 będzie nawet trudniejszy od 2022.

Polski eksport rośnie w siłę. Coraz więcej państw na całym świecie korzysta z naszych świątecznych produktów

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker