Azja i Oceania

Ekstremalne upały głównym zagrożeniem dla dynamicznie rosnącej indyjskiej gospodarki

Wpływ pogody na gospodarkę Indii jest bardzo duży

Zagrożenia dla rozwoju indyjskiej gospodarki to przede wszystkim ekstremalne zjawiska pogodowe. W lutym odnotowano wysokie temperatury, które mogą wskazywać na rekordowe susze, co odbije się na rolnictwie, a w efekcie na całej gospodarce. Może to sprawić, że państwo, które stoi przed historyczną szansą, nie wykorzysta w pełni swojego potencjału. 

Ekstremalne upały – zagrożenia dla rozwoju indyjskiej gospodarki

Zmiany klimatyczne odcisną ogromne piętno na gospodarce szybko rozwijającego się państwa. Według danych meteorologicznych, w minionym tygodniu średnie temperatury były nawet o 11 stopni Celsjusza wyższe od normy. Lutowe upały budzą niepokój, prawdopodobnie zwiastują ekstremalną pogodę, która może nadejść latem. Kolejnymi zakłóceniami, z którymi będą się zmagać się Indie, będzie zjawisko pogodowe El Nino.

Indie prawdopodobnie czeka bardzo gorące i suche lato. Co dalej?

Zakłócenia pogodowe oraz ekstremalne temperatury bezpośrednio wpłyną na plony. Zagrożone mają być przede wszystkim uprawy pszenicy i gorczycy. Rośliny te potrzebują niższej temperatury, aby dojrzeć. Dodatkowo gdy El Nino zmniejszy opady w tym roku, wpłynie to na uprawy ryżu czy prosa, w efekcie nastąpi wzrost inflacji. Fale upałów wpływają również na transport świeżych produktów. Indie zmagają się z niewystarczająco rozwiniętą infrastrukturą chłodniczą. Szacuje się, że zapotrzebowanie na energię elektryczną może wzrosnąć od 20% do 30% w porównaniu z latem ubiegłego roku. Indie w 70% opierają swój system energetyczny o węgiel. Rozwijający się przemysł oraz zakłady powracające do normalnego trybu pracy po pandemii wymagają dostarczenia setek gigawatów.

Zobacz także: Indie zaoszczędziły miliardy dolarów, kupując przecenioną ropę z Rosji

Spadek plonów dotkliwie odczują firmy FMCG, które wytwarzają produkty spożywcze, jak również te, których produkty mają dużą ekspozycję na tereny wiejskie. Ponadto według prognoz agencji Crisil wysokie ceny zbóż mają utrzymać się przez cały przyszły rok. Wpłynie to m.in. na podwyższenie inflacji.

Fale upałów skutkują mniejszą efektywnością, co jest widoczne zwłaszcza w przypadku siły roboczej. Według raportu Banku Światowego prawie 75% indyjskiej siły roboczej jest zależne od pracy narażonych na działanie wysokich temperatur, czasami w temperaturach potencjalnie zagrażających życiu.

Zobacz także: Rekordowe zamówienie Air India! Kupią 470 Airbusów i Boeingów

Wpływ pogody na gospodarkę Indii jest ogromny, a będzie jeszcze większy

Widmo ekstremalnych upałów to zagrożenie również dla indyjskiego sektora energetycznego. Szacuje się, że obecnie nawet 50% PKB Indii jest już uzależnione od pracy narażonej na ciepło. Mowa przede wszystkim o sektorach takich jak rolnictwo, górnictwo i budownictwo. Analitycy wskazują, że nawet z pozoru niewielki spadek wzrostu PKB spowodowany ekstremalnymi upałami w następnym roku fiskalnym będzie ekonomiczną klęską dla gospodarki, która próbuje się ustabilizować po latach niepewności, mniejszych i większych wewnętrznych kryzysów. W tym przypadku PKB jest kluczową miarą, jeśli Indie chcą być postrzegane na arenie międzynarodowej jako gospodarka rozwinięta.

Ekstremalne upały są odpowiedzialne za ogromną utratę godzin pracy w ciągu dnia w Indiach. Z uwagi na nasilający się kryzys klimatyczny, zjawiska pogodowe będą występować coraz częściej. Przewiduje się, że średnie temperatury wzrosną w przyszłości, co może odciąć dużą część indyjskiego PKB poprzez obniżenie produktywności. Konkretne dane przedstawia globalna agencja doradcza McKinsey & Company. Z powodu ekstremalnych upałów średnia liczba straconych godzin pracy w ciągu dnia w Indiach może wzrosnąć do punktu, w którym zagrożone może być od 2,5 do 4,5% PKB w skali roku. Inne analizy Banku Światowego wskazują, że do 2030 roku Indie mogą odpowiadać za 34 mln z przewidywanej puli 80 mln globalnej utraty miejsc pracy w wyniku spadku produktywności związanego ze stresem cieplny.

Z jednej strony Indie stoją obecnie przed ogromną szansą gospodarczą. Z drugiej zaś zmiany klimatyczne mogą przesądzić o ich pozycji oraz przyczynić się do niewykorzystania potencjału ekonomicznego. Przyszłe lata pokażą, czy państwo wypracuje metody radzenia sobie z ekstremalnymi warunkami atmosferycznymi. Jeśli nie, wpływ upałów na PKB może zniwelować szanse na uzyskanie statusu państwa rozwiniętego w kolejnych dekadach (Więcej: Modi chce, aby Indie osiągnęły status „państwa rozwiniętego” w ciągu 25 lat).

Chiny i Indie przyczynią się do blisko 60% globalnego wzrostu w tym roku! Azja uratuje świat przed recesją?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker