Azja i Oceania

Indie zaoszczędziły miliardy dolarów, kupując przecenioną ropę z Rosji

Gdzie trafia przeceniona rosyjska ropa? Głównie do Indii

Po ataku Rosji na Ukrainę Zachód postanowił nałożyć dotkliwe sankcje gospodarcze. W wyniku utraty ważnego partnera handlowego Moskwa zaczęła oferować zakup przecenionej ropy Indiom. Państwo przystało na tę propozycję, oszczędzając w skali roku miliardy dolarów. Gdzie obecnie trafia przeceniona rosyjska ropa? 

Gdzie trafia przeceniona rosyjska ropa? Głównie do Indii

Obecnie Indie odgrywają główną rolę w funkcjonowaniu rosyjskiego przemysłu i utrzymaniu bilansu naftowego. Sankcje nałożone przez Zachód okazały się „szansą” dla Indii na zakup przecenionej ropy. Szacuje się, że w niecały rok rząd zaoszczędził ok. 3,6 mld USD, zwiększając import rosyjskiej ropy. Pojawiają się również głosy, że kwota ta jest dużo wyższa niż oficjalne dane. Zgodnie z analizą ekspertów w maju minionego roku dostawy z Rosji były o 16 USD tańsze niż średnia cena baryłki ropy importowanej z Indii za 110 USD. Jak informuje serwis qz.com, do tego czasu Moskwa po raz kolejny obniżyła cenę.

Zobacz także: Stany Zjednoczone są największym producentem ropy na świecie. Dlaczego nie mają kontroli nad rynkiem?

W połowie grudnia temat poruszyła agencja Reutera, podając dane z anonimowych źródeł. Według nich w przypadku niektórych transakcji w grudniu cena ropy Ural (rosyjskiej) w portach indyjskich spadła do ok. 12-15 USD za baryłkę (w tym ubezpieczenie i dostawa statkiem) w porównaniu do średniej ceny ropy Brent z rabatem w wysokości 5-8 USD za baryłkę w październiku i 10-11 USD w listopadzie.

Zobacz także: Chiny i Indie przyczynią się do blisko 60% globalnego wzrostu w tym roku! Azja uratuje świat przed recesją?

Na poniższym wykresie widać, jak rósł wolumen importu rosyjskiej ropy w Indiach. Od marca wartość sukcesywnie się zwiększała. W sierpniu odnotowano spadek, aby w kolejnych miesiącach osiągnąć rekordowe wartości.

qz.com

Zobacz także: Terminal w Vancouver rozbudowany. Przepustowość portu wzrosła

Indie zyskują, utrzymując rosyjskie wydobycie

Do momentu inwazji Rosji na Ukrainę to Europa była głównym rynkiem zbytu rosyjskiej ropy. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy wiele się jednak zmieniło. Moskwa zmieniła rynek docelowy dostaw ropy do Azji po tym, jak Stany Zjednoczone i Unia Europejska nałożyły sankcje (Więcej: Nie tylko Rosja. Te kraje również są objęte sankcjami gospodarczymi).

Obecnie Indie odgrywają znaczącą rolę w potrzymaniu wydobycia. W tym roku indyjskie rafinerie importowały łącznie około 1,3 mln baryłek dziennie w okresie od 1 do 15 stycznia, przy czym prywatne firmy odpowiadały za ok. 60% wolumenu.

Minister spraw zagranicznych S Jaishankar mówił w listopadzie podczas wizyty w Federacji Rosyjskiej o podtrzymaniu obecnej polityki:

Rosja jest stałym i sprawdzonym partnerem. Jakakolwiek obiektywna ocena naszych stosunków na przestrzeni wielu dziesięcioleci potwierdziłaby, że faktycznie służyły one obu naszym krajom bardzo, bardzo dobrze.

Co tania ropa może dać Indiom?

Przede wszystkim szansę na szybszy rozwój. Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że Chiny i Indie przyczynią się do ponad połowy globalnego wzrostu w tym roku. Tańsza ropa wpływa m.in. na popyt wewnętrzny, stymulując rozwój gospodarczy. Indie, jako gospodarka chłonna i dynamicznie się rozwijająca potrzebuje dodatkowego bodźca, którym może być tańszy surowiec.

Władze Indii planują natomiast, że w ciągu najbliższych 25 lat państwo osiągnie status rozwiniętego (Więcej: Modi chce, aby Indie osiągnęły status „państwa rozwiniętego” w ciągu 25 lat). W 2023 roku Indie mają osiągnąć status najludniejszego państwa na świecie. Do 2050 roku utrzyma się trend wzrostowy w demografii, podczas gdy populacja Chin spadnie o 8%. Zmiany te przełożą się bezpośrednio na wskaźniki gospodarcze. Obecnie można zaobserwować masowe przenoszenie ośrodków produkcyjnych z Chin do Indii:

Relokacja wychodząca łańcucha przemysłowego jest neutralną terminologii. Nadmierna delokalizacja przemysłu wychodzącego spowoduje wydrążenie przemysłu chińskiego, podczas gdy delokalizacja w rozsądnym zakresie jest tylko naturalnym procesem modernizacji przemysłu. Może sprzyjać tworzeniu międzynarodowej sieci podziału pracy z Chinami jako kluczowym ogniwem oraz podnoszeniu międzynarodowych wpływów własnego łańcucha przemysłowego Chin.

Biorąc pod uwagę przemysł indyjski, tańsza ropa, pomimo kontrowersji geopolitycznych może być motorem napędowym gospodarki. Dotychczas Indie unikały jednoznacznego stanowiska, jednak nie sposób nie zauważyć, że dużo zyskują na obecnej sytuacji. O ich statusie może przesądzić przyszłość wojny.

Indeks postępu społecznego. Wielka Brytania odnotowała spadek, USA są w stagnacji

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker