Europa

Komisja Europejska opublikowała wykaz surowców strategicznych. Dobra wiadomość dla Polski

Surowce strategiczne - Komisja Europejska publikuje wykaz

Bruksela opublikowała zaktualizowany wykaz uwzględniający surowce strategiczne. Będą one niezbędne w kolejnych latach w realizowaniu nowej strategii energetycznej. 

Surowce strategiczne – Komisja Europejska publikuje wykaz

Komisja Europejska opublikowała nowy wykaz zawierający wykaz surowców strategicznych. Dodatkowo opublikowano również regulacje dotyczące sposobów ich pozyskiwania. To istotny dokument, szczególnie z uwagi na minimalizowanie udziału Rosji w europejskim przemyśle energetycznym. Państwo obłożone sankcjami ma odgrywać coraz mniejszą rolę w dostarczaniu krajom Unii cennych surowców. Zarówno wykaz, jak i sama strategia mają obowiązywać w trzech kolejnych latach.

Kluczowymi elementami, na których ma się opierać unijna gospodarka, są metale ziem rzadkich. Strategiczne znaczenie ma również lit, wykorzystywany an szeroką skalę w produkcji baterii do pojazdów elektrycznych. Jak wiadomo, w kolejnych dekadach znacznie obowiązywać na rynku pierwotnym zakaz sprzedaży pojazdów spalinowych. Z tego powodu lit będzie kluczowym elementem transformacji (Więcej: Parlament Europejski podjął decyzję. Od kiedy sprzedaż aut spalinowych zostanie zakazana w UE? oraz Czy jesteśmy gotowi na przejście na pojazdy elektryczne? Główny naukowiec Toyoty: NIE).

Jan Huitema z frakcji Odnowić Europę powiedział o zakazie:

Ambitna rewizja norm emisji CO2 jest kluczowym elementem osiągnięcia naszych celów klimatycznych. Dzięki tym normom tworzymy przejrzystość dla przemysłu samochodowego i możemy stymulować innowacje i inwestycje producentów samochodów. Ponadto, zakup i eksploatacja samochodów o zerowej emisji zanieczyszczeń staną się tańsze dla konsumentów. Cieszę się, że Parlament Europejski poparł ambitną rewizję celów na rok 2030 i opowiedział się za stuprocentowym celem na rok 2035, co ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku.

Zobacz także: Zimbabwe zakazuje eksportu „surowego” litu i sprzeciwia się korporacjom wydobywczym

Węgiel koksowy a działalność JSW

Na liście uwzględniono również węgiel koksowy. Jak wiadomo, jego największym producentem w Unii Europejskiej jest Jastrzębska Spółka Węglowa. Jak informują media, już w 2019 roku zastanawiano się nad jego usunięciem z listy. Z uwagi na ambitne plany odchodzenia od emisyjnych źródeł energii, miał zostać zminimalizowany. Węgiel koksujący wykorzystuje się do produkcji stali. Ta wykorzystywana jest na szeroką skalę nie tylko w budownictwie, ale również do konstrukcji wiatraków, kluczowych elementów nowej strategii energetycznej.

Oprócz tego, że węgiel koksowy stanowi szansę na odcięcie się od Rosji, jego wydobycie powiązane jest z emisją metanu. To jeden z głównych gazów przyczyniających się do kryzysu klimatycznego. Z tego powodu, pomimo że UE umieściła go na liście, trwają obecnie prace nad tzw. dyrektywą metanową. Będzie ona określać maksymalne ilości, które będą emitowane przez kopalnie. Biorąc pod uwagę wydobycie w Polsce, rodzime kopalnie mogą napotykać trudności z podtrzymaniem wydobycia na obecnym poziomie. Kluczowe zatem będą kolejne regulacje, które zostaną wprowadzone w UE.

Zobacz także: Niemiecki bilet za 49 euro coraz bliżej. Projekt przeszedł Bundestag

Miedź kolejną pozytywną informacją dla Polski

Jak wskazuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska, na liście wymieniono również miedź, co ma istotne znaczenie dla polskiej gospodarki. Również w tym przypadku jesteśmy jej największym producentem w UE. Główny nacisk położono na dywersyfikację:

W rozporządzeniu określono, aby do 2030 roku, co najmniej 10% rocznego zużycia wskazanych surowców strategicznych w Unii było wydobywane w UE; co najmniej 40% ich rocznego unijnego zużycia pochodziło z ich przetwarzania w UE; co najmniej 15% ich rocznego zużycia UE pochodziło z recyklingu; import z jednego państwa trzeciego dla każdego surowca strategicznego  nie może wynosić więcej niż 65 % rocznej konsumpcji UE.

Zobacz także: Jastrzębska Spółka Węglowa z prawie miliardem zysku. Przyszłość również nastraja pozytywnie

Jak wskazała Bruksela, celem nowego wykazu jest przede wszystkim wzmocnienie wszystkich etapów europejskiego łańcucha wartości surowców krytycznych. Ma to się odbywać przy zachowaniu poziomu ochrony środowiska naturalnego. Ponadto nowy dokument ma wskazywać na konieczność dywersyfikacji dostaw w związku z sankcjami nałożonymi na Rosję. Działania polityków mają wspierać zdolność UE do monitorowania i ograniczania obecnego i przyszłego ryzyka zakłóceń w dostawach surowców krytycznych. Te wszystkie etapy mają wspierać tzw. zrównoważony rozwój europejskiej gospodarki.

OECD twierdzi, że stopy procentowe muszą dalej rosnąć, aby zwalczyć inflację

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker