Azja i Oceania

Pakistan rozdaje darmową mąkę obywatelom, oczekując na pomoc MFW

Wysokie ceny żywności, inflacja i wyczerpujące się rezerwy walutowe sprawiają, że coraz więcej Pakistańczyków głoduje. Kraj czeka na kolejną transzę pożyczki z MFW

Kryzys gospodarczy w Pakistanie pogłębia się. Wskutek niego coraz więcej osób głoduje. Pakistan rozdaje darmową mąkę obywatelom, co ma pomóc najbardziej potrzebującym. W kolejkach do odbioru bezpłatnego produktu ustawiają się co dzień setki osób. Kraj wciąż nie potrafi się porozumieć z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW) w sprawie kolejnej transzy pożyczki. Ten w ubiegłym tygodniu wydał prognozę wzrostu gospodarczego dla Pakistanu i inflacji w najbliższym roku. Nie napawają one optymizmem.

Pakistan rozdaje darmową mąkę obywatelom

W Islamabad, stolicy Pakistanu, a także wielu prowincjach kraju, rząd zorganizował centra dystrybucyjne, w których obywatele mogą otrzymać darmowy worek mąki. Taką decyzję ogłosił na początku marca tamtejszy premier Shahbaz Sharif. Mąka miała trafiać do „najbiedniejszych z biednych”. Po odbiór bezpłatnego produktu co dzień ustawiają się długie na setki osób kolejki. 

W Pakistanie kończy się Ramadam. Wielu Pakistańczyków nie może sobie pozwolić na przygotowanie tradycyjnego postnego posiłku. To efekt kryzysu gospodarczego, z którym od dłuższego czasu zmaga się Pakistan. Obecny poziom inflacji oraz ubóstwa sprawia, że wiele osób nie może sobie pozwolić nawet na zakup żywności. W ciągu roku liczba osób, których przeżycie zależy od dystrybucji darmowej żywności, zwiększyła się dwukrotnie. 

Jak podaje CNN, w Karachi, w marcu zginęło 13 kobiet i dzieci podczas szturmu ludności po odbiór darmowej mąki. W podobnych okolicznościach zginęło 9 osób w prowincji Khyber Pakhtunkhwa. Pakistańska Komisja Praw Człowieka oskarża rząd o to, że nie radzi sobie z właściwą dystrybucją żywności.

Zobacz też: Pakistańskie linie lotnicze mają nadzieję, że UE cofnie zakaz lotów

Kryzys gospodarczy w Pakistanie

Ceny żywności gwałtownie wzrosły po fali powodzi, które dotknęły Pakistan w ubiegłym roku. Ucierpiało w nich bezpośrednio, według szacunków rządu, ok. 33 mln osób, a zginęło kilka tysięcy. Gospodarkę zaś kosztowały 30-40 mld dolarów w zależności od szacunków (zobacz więcej: Powodzie w Pakistanie: miliony przesiedlonych, ponad tysiąc zginęło).

Jednym z efektów katastrofy naturalnej jest to, że w ciągu roku ceny mąki wzrosły o ok. 100 proc. Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wyniósł w Pakistanie w marcu 2023 r. 35 proc. r/r. wobec 31,5 proc. w lutym. Inflację napędzają właśnie głównie ceny żywności, w tym podstawowych produktów. Sprawę komplikuje też przemyt produktów żywnościowych zagranicę, gdzie są sprzedawane z dużymi zyskami. Rząd zapowiedział walkę z tym procederem.

Kraj jest także stale zagrożony bankructwem. W październiku 2022 r. agencja Moody’s obniżyła rating państwa z B3 do Caa1. Rezerwy walutowe kraju kurczą się, a to z nich finansowany jest import podstawowych produktów żywnościowych czy paliw. Do tego kraj jest bardzo niestabilny politycznie – ni to rusz wybuchają protesty.

Zobacz więcej: Moody’s obniża rating Pakistanu. Państwo zagrożone głodem

W styczniu z powodu kryzysu energetycznego ograniczono godziny pracy sklepów, restauracji i centrów handlowych. Wprowadzono też przepisy dla administracji publicznej, co razem miało ograniczyć zużycie energii elektrycznej o 30 proc. Mimo to podczas styczniowej ogólnokrajowej przerwy w dostawie prądu, bez elektryczności zostało 220 mln obywateli.

Pakistan rozdaje darmową mąkę obywatelom, podczas gdy rozmowy z MFW przedłużają się

Według ekspertów, aby częściowo uśmierzyć kryzys w Pakistanie, pomoc MFW jest niezbędna. Pakistański rząd zwrócił się o kolejną transzę pożyczki już w połowie 2022 r. Od listopada jednak nie widać znaczących postępów w rozmowach ze względu na wysokie wymagania MFW w zakresie wprowadzanych reform. Umowa z MFW została podpisana jeszcze w 2019 r. przez poprzedniego, odsuniętego od władzy, premiera Imrana Khana i opiewa na 6 mld dolarów. Pakistan czeka na kolejną transzę w wysokości blisko 1,2 mld dolarów. 

Póki co MFW wydał prognozy dot. gospodarki Pakistanu na najbliższy rok. Po wzroście PKB na poziomie 6 proc. w 2022 r., 2023 r. ma przynieść wzrost jedynie na poziomie 0,5 proc. Średnioroczna inflacja ma wynieść 27 proc.

Kryzys ekonomiczny w Pakistanie. Sklepy i restauracje będą zamykane wcześniej

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker