Azja i Oceania

Kryzys ekonomiczny w Pakistanie. Sklepy i restauracje będą zamykane wcześniej

Pakistański kryzys pogłębia się. Wprowadzony plan oszczędności energii ma przynieść częściową ulgę w kryzysie energetycznym

Kryzys ekonomiczny w Pakistanie pogłębia się. W ostatnim czasie kolejnym problemem kraju stał się kryzys energetyczny. Pakistański minister obrony ogłosił podjęcie działań mających na celu oszczędzanie energii. Plan obejmuje skrócenie czasu pracy sklepów, restauracji, centrów handlowych i sal weselnych. 

Kryzys energetyczny dotyka Pakistan

Kryzys energetyczny nie oszczędza także Pakistanu – państwa nękanego przez różnorodne problemy. Minister obrony Khawaja Asif ogłosił w imieniu rządu plan ograniczania zużycia energii. Obejmuje on szereg działań, mających na celu oszczędzanie energii, w tym skrócenie pracy wielu biznesów. Sklepy i centra handlowe muszą być zamykane najpóźniej o godz. 20:30, a restauracje i sale weselne o godz. 22:00. Proponowane regulacje spotkały się ze sprzeciwem przedstawicieli biznesu, którzy naciskali rząd na wydłużenie czasu działalności. Ten jednak pozostał przy swoich założeniach.

Wśród wprowadzanych przepisów znalazły się także takie, które dotyczą samego rządu – wszystkie departamenty mają ograniczyć konsumpcję energii elektrycznej o 30 proc. Zgaszona zostanie także połowa lamp ulicznych. 

Od lutego 2023 r. zakazana będzie produkcja nieefektywnych żarówek, a od lipca wentylatorów. Minister Asif argumentował tę decyzję, przytaczając dane o zużyciu energii elektrycznej w kraju. W ciągu najgorętszych letnich miesięcy wynosi ona 29 tys. MW w porównaniu z 12 tys. MW w okresie zimowym. Asif podkreślił, że ta różnica jest spowodowana głównie przez korzystanie latem z wentylatorów przez Pakistańczyków. 

Większość produkcji energii elektrycznej Pakistanu odbywa sie ze sprowadzanych z zagranicy paliw kopalnych, w tym także skroplonego gazu ziemnego. Wprowadzone przepisy mają pozwolić na uzyskanie oszczędności w wysokości 62 mld pakistańskich rupii (równowartość 273 mln dolarów). 

Kryzys ekonomiczny w Pakistanie

Pakistan zmaga się z szeregiem wyzwań. Jako kraj rozwijający się odczuwa skutki wysokich stóp procentowych na świecie i aprecjacji dolara w postaci problemów z obsługą zadłużenia. W 2021 r. zadłużenie stanowiło 84 proc. jego PKB. W październiku agencja Moody’s obniżyła rating państwa z B3 do Caa1, co dodatkowo komplikuje problemy ze znalezieniem pożyczkodawców.

Zobacz więcej: Moody’s obniża rating Pakistanu. Państwo zagrożone głodem

Inflacja w Pakistanie nieco się „ustabilizowała” w ostatnich miesiącach. W grudniu wyniosła 24,5 proc. i od czerwca stale przekracza 20 proc. 


Inflacja w Pakistanie r/r. źródło: tradingeconomics.com

Kraj krzywdzony przez klimat i terrorystów

Pakistan jest jednym z najbardziej zagrożonych ekstremalnymi warunkami pogodowymi państwem na świecie. Powodzie, które dotykały kraj w ostatnim czasie, odczuło ponad 33 mln osób. Kosztowały życie kilku tysięcy osób, a gospodarkę przeszło 30 mld dolarów. Powodzie, susze i huragany to codzienność, na którą wystawione jest to państwo. 

Zobacz więcej: Powodzie w Pakistanie: miliony przesiedlonych, ponad tysiąc zginęło

W Pakistanie żyje ponad 225 mln ludzi. Problemy odbijają się na poziomie opieki zdrowotnej. Zwiększa się ryzyko zachorowań na poważne choroby, chociażby z powodu zanieczyszczonej wody. Cierpi także edukacja, co negatywnie wpływa na długoterminowe perspektywy państwa.

Ryzyko polityczne podnosi także działalność pakistańskich talibów. Pod koniec listopada ugrupowanie Tehrik-i-Taliban Pakistan (TTP) zerwało rozejm z rządem, wzywając swoich bojowników do walki z wojskami rządowymi. Pakistański rząd wezwał afgańskich talibów, którzy przejęli władzę w Afganistanie do zapobiegania zamachom prowadzonym przez pakistańskich talibów, którzy znajdują schronienie w Afganistanie. Wiele wskazuje na to, że konflikt z Talibami nasili się w już i tak trudnej sytuacji państwa.

Opóźniona pomoc MFW pogłębi kryzys ekonomiczny Pakistanu

Pakistan pod koniec sierpnia zwrócił się o pomoc z zadłużeniem do Międzynarodowego Funduszu Walutowego. MFW wyraził wówczas chęć wsparcia kwotą 1,17 mld dolarów, jednak program został opóźniony. Wspólne ustalenia miały zostać wypracowane w listopadzie, jednak rząd Pakistanu i MFW poróżniła sprawa skali ingerencji MFW w prowadzoną politykę i wymagane reformy. 

Zobacz też: Pakistańskie linie lotnicze mają nadzieję, że UE cofnie zakaz lotów

Rezerwy walutowe Pakistanu z trudem wystarczają na pokrycie miesięcznego importu, z czego jego większość stanowią właśnie zakupy energii. W grudniu rezerwy walutowe wyniosły 11,7 mld dolarów, co stanowi połowę rezerw, jakie posiadał ten kraj jeszcze na początku 2022 r.!

Sytuacja Pakistanu jest trudna. Zamiast zanikających problemów, kraj ciągle zmaga się z nowymi wyzwaniami. Najbliższe miesiące nie będą inne. Zabezpieczenie rezerw walutowych to teraz jeden z podstawowych celów pakistańskiego rządu. Oszczędności energetyczne mogą przynieść częściową ulgę, ale na pewno są jedynie drobnym krokiem ku naprawie państwa.

Recesja w 2023 r. dotknie jedną trzecią gospodarek na świecie, ostrzega dyrektor MFW

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker