Polska

Wynagrodzenia w Polsce ponownie rosną!

Spadająca inflacja oraz rosnące pensje sprawiają, że znów zaczynamy zarabiać coraz więcej.

Realne wynagrodzenia w Polsce ponownie rosną! Nowe dane GUS potwierdzają, to co eksperci przewidywali już wcześniej. Ponownie wchodzimy w okres wzrostu realnej wysokości wynagrodzeń Polaków. Ile wynosi przeciętne wynagrodzenie w Polsce? O ile realnie ono urosło?

  • Jak wyglądają wynagrodzenia w Polsce? Z danych urzędu statystycznego wynika, że w sierpniu 2023 roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie w Polsce wyniosło dokładnie 7368,97 PLN brutto.
  • Oznacza to, że względem lipca przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto nominalnie spadło o 1,6%. W ujęciu rocznym wynagrodzenia w Polsce są o 11,9% wyższe.
  • Jak informował ostatnio GUS, inflacja w sierpniu wyniosła 10,1%. Oznacza to, że wynagrodzenia w Polsce rosną szybciej niż ceny, a to ostatnio nie było zbyt częste zjawisko.
  • W zasadzie od II kwartału 2022 roku, pensje w Polsce niemal co miesiąc rosły w ujęciu rocznym wolniej od cen. To z kolei sprawiało, że realne wynagrodzenia w Polsce malały. Ekonomiści przekonują jednak, że najgorsze już za nami.
  • Realne wynagrodzenia w Polsce rosły w najlepszych czasach prosperity nawet w tempie przekraczającym 6% w ujęciu rocznym. W latach 2016-2020 wzrost wynosił przeważnie od 2 do 6%. Sierpniowy odczyt oznacza realny wzrost wynagrodzeń o niemal 2%, więc jeśli trend się utrzyma, to wrócimy do poziomów, które widzieliśmy przed wojną na Ukrainie i pandemią COVID-19.

Wynagrodzenia w Polsce? Przeciętnie blisko 7,5 tys. PLN

Główny Urząd Statystyczny podzielił się dziś najnowszymi danymi dotyczącymi wysokości wynagrodzeń w Polsce. Z danych urzędu statystycznego wynika, że w sierpniu 2023 roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie w Polsce wyniosło dokładnie 7368,97 PLN brutto.

Oznacza to co prawda, że względem lipca przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto nominalnie spadło o 1,6%. Należy jednak pamiętać, że nie jest to nic, co powinno niepokoić. Wynagrodzenia w lipcu są przeważnie znacznie wyższe (wynika to m.in. z premii półrocznych) i pensje w sierpniu minimalnie spadają. W ujęciu rocznym wynagrodzenia w Polsce są o 11,9% wyższe. To bardzo dobra wiadomość. Dlaczego?

Wynagrodzenia w Polsce rosną szybciej od inflacji

Jak informował ostatnio GUS, inflacja w sierpniu wyniosła 10,1%. Oznacza to, że wynagrodzenia w Polsce rosną szybciej niż ceny, a to ostatnio nie było zbyt częste zjawisko. W zasadzie od II kwartału 2022 roku, pensje w Polsce niemal co miesiąc rosły w ujęciu rocznym wolniej od cen. To z kolei sprawiało, że realne wynagrodzenia w Polsce malały. Ekonomiści przekonują jednak, że najgorsze już za nami, oraz że wkraczamy obecnie w okres nie tylko nominalnego, ale również realnego wzrostu wynagrodzeń w Polsce.

Wynagrodzenia w Polsce a inflacja, PIE
PIE

Realne wynagrodzenia w Polsce rosły w najlepszych czasach prosperity nawet w tempie przekraczającym 6% w ujęciu rocznym. W latach 2016-2020 wzrost wynosił przeważnie od 2 do 6%. Sierpniowy odczyt oznacza realny wzrost wynagrodzeń o niemal 2%, więc jeśli trend się utrzyma, to wrócimy do poziomów, które widzieliśmy przed wojną na Ukrainie i pandemią COVID-19. Omawianą dynamikę przedstawia poniższy wykres ekonomistów banku Pekao.

Realne tempo wynagrodzeń w Polsce
Pekao

Zobacz też: Ilu Polaków zarabia najniższą krajową? Rząd: coraz więcej

Warto jednak pamiętać, że dane te dotyczą sektora przedsiębiorstw, więc obejmują osoby pracujące w firmach zatrudniających 10 i więcej osób. Badanie nie obejmuje administracji publicznej, edukacji, opieki zdrowotnej i pomocy społecznej.

Wynagrodzenia w górę, inflacja w dół

Realny wzrost wynagrodzeń w Polsce jest wypadkową dwóch pozytywnych zmian. Po pierwsze — przyspieszyło tempo wzrostu pensji. Najsilniej rosły pensje w sekcji Transport i gospodarka magazynowa. Były one w sierpniu o 16,7% wyższe niż rok wcześniej. Z kolei najsłabszy wzrost zanotowano w sekcji Budownictwo. Wynagrodzenia wzrosły tam o zaledwie 7,0%.

Drugim pozytywnym trendem jest spadek wysokości inflacji. Co prawda ceny w Polsce nadal są o 10% wyższe niż rok wcześniej, ale dynamika ta mocno spada. Dodatkowo, gdy spojrzymy na miesięczne dynamiki cen w kraju w ostatnich miesiącach, to zorientujemy się, że ceny w Polsce ostatnio spadały. Eksperci jeszcze niedawno przewidywali, że w ciągu kilku miesięcy ceny w Polsce mogłyby zejść do 8%.

Sytuacja ta jednak zmieniła się w związku z niezwykle niskimi cenami na stacjach paliw. W czasie, gdy nasza waluta słabnie, a ceny na ropy rosną, na polskich stacjach jest coraz taniej. Eksperci uważają, że wynika to ze sprzedaży paliw bez marży lub nawet poniżej kosztów nabycia. Jeśli ceny na stacjach pozostaną tak niskie jeszcze przez najbliższe kilka tygodni, to inflacja we wrześniu wyniesie 8,8%, a w październiku może spaść już do 7,0% w ujęciu rocznym.

Ile wynosi najniższa krajowa w 2023 roku? Ile będzie wynosić w 2024 roku?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker