AmerykiGospodarkaNews

Dług publiczny Portoryko po 8 latach kryzysu został zrestrukturyzowany

Po dekadach nadmiernego zadłużania się i złego zarządzania dług publiczny Portoryko w 2014 roku osiągnął wartość 70 mld dolarów. Doprowadziło to do tego, że w analizowanym roku w państwie wybuchł kryzys gospodarczy, a finanse publiczne się załamały. W następnych latach rząd próbował zrestrukturyzować dług publiczny, ale robił to nieskutecznie aż do teraz. Otóż rząd Portoryko w końcu dogadał się z wierzycielami i formalnie kraj wyszedł ze stanu upadłości.

Portoryko zbankrutowało, a próby restrukturyzacji długu doprowadziły do wybuchu protestów

Po dekadach nadmiernego zadłużania się i złego zarządzania dług publiczny Portoryko w 2014 roku wyniósł ponad 70 mld dolarów. Jednakże do wybuchu kryzysu finansowego w analizowanym roku bezpośrednio doprowadziło to, iż tamtejszy rząd publicznie ogłosił, że nie potrafi udowodnić tego, iż jest w stanie spłacić swoje zadłużenie. Na skutek tego ogłoszenia, trzy główne agencje ratingowe obniżyły rating obligacji tego kraju do „statusu śmieciowego”. Popyt na obligacje Portoryko gwałtownie spadł i doszło do załamania finansów publicznych. Choć, warto zaznaczyć, że państwo to oficjalnie bankructwo ogłosiło dopiero w 2016 roku. 

Następne lata rząd spędził na próbach zrestrukturyzowania długu publicznego Portoryko. Jednakże większość z nich skończyła się porażką. Co więcej, działania rządu doprowadziły do wybuchów protestów na terenie wyspy. Otóż władze wprowadziły środki oszczędnościowe, które pogorszyły sytuację finansową wielu mieszkańców, tłumacząc to obowiązkiem spłacenia długu. Z drugiej strony w ciągu 8 lat prób restrukturyzacji zadłużenia, rząd tego państwa wydał ponad 1 mld dolarów na porady konsultantów i pomoc prawników. 

Zobacz także: Argentyna jest w kryzysie – Zbliża się szóste bankructwo w ciągu 40 lat

Dług publiczny Portoryko po 8 latach kryzysu został zrestrukturyzowany

Jednakże, po wielu latach i po wielu nieudanych próbach, rządowi Portoryko udało się w końcu dogadać z wierzycielami. Ich roszczenia wobec tamtejszej władzy zostały zmniejszone o 75 proc. Ponadto na skutek umowy między nimi, jedynie 7 centów z każdego dolara portorykańskiego podatnika będzie przeznaczane na obsługę długu. Z kolei wcześniej wspomniana wartość wynosiła aż 25 centów.

Oznacza to, że po 8 latach kryzysu Portoryko w końcu wyszło ze stanu upadłości. Wznowi ono płatności dla wierzycieli oraz wyemituje obligacje o wartości ponad 10 miliardów dolarów. Jak zaznaczył dyrektor wykonawczy ustanowionej przez rząd federalny Stanów Zjednoczonych Rady Kontroli:

Jest to znaczący sukces. Pozostawanie w stanie upadłości na wiele sposobów obciążało gospodarkę Portoryko.

Choć jednocześnie podkreślił on, że minie jeszcze trochę czasu, zanim wyspa faktycznie uzyska dostęp do rynków finansowych. Zaznaczył on, że Portoryko musi zaktualizować swoje zaudytowane sprawozdania finansowe, co zajmie temu państwu co najmniej kilka miesięcy. 

MFW: Kostaryka osiągnęła sukces dzięki m.in. bezpłatnej opiece zdrowotnej

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker