GospodarkaPolska

Żyjemy coraz krócej! Dalsza spodziewana długość życia w Polsce wróciła do poziomu z 2003 roku

Niestety według komunikatu GUS ogólna średnia długość dalszego trwania życia zmniejszyła się po raz kolejny, tym razem o około 8-9 miesięcy

Praktycznie od transformacji ustrojowej dalsza spodziewana długość życia w Polsce systematycznie rosła. W 2016 roku do poziomu mniej więcej 22 lat dla osób w 60 roku życia. A także do ponad 18 lat dla osób, które osiągnęły 65 rok życia. W 2021 było to już kolejno mniej niż 20 lat oraz 16 i pół roku.

Spodziewana dalsza długość życia w Polsce, niestety coraz niższa

Niestety według komunikatu GUS ogólna średnia długość dalszego trwania życia zmniejszyła się po raz kolejny. Tym razem o około 8-9 miesięcy.

Zobacz także: Połączenie kolejowe Warszawy i Poznania jest beznadziejne [ANALIZA]

28 marca prezes Głównego Urzędu Statystycznego opublikował komunikat odnośnie tablicy średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn. Co warto zaznaczyć, te tablice są brane pod uwagę przy obliczaniu wysokości świadczeń. W stosunku do wyników z ubiegłego roku średnia długość dalszego trwania życia skróciła się o 8,8 miesiąca dla 60-latków oraz 8,1 miesiąca dla 65-latków.

Spodziewana dalsza długość życia w Polsce osiągnęła najlepsze wyniki w 2016 roku. Wtedy osoby w wieku 60 lat miały przed sobą jeszcze około 22 lata życia. Natomiast osoby z 65 latami na karku ponad 18 lat. Niestety od 2019 roku możemy obserwować praktyczne załamanie tego wskaźnika.

Jak podaje GUS, dalsza spodziewana długość życia osób w wieku 60 lat zmieniała się następująco. 2020 rok – około 21 lat; 2021 rok – około 20 lat i 2022 rok – około 19,9 lat. Natomiast dla osób w wieku 65 lat wyglądało to tak: 2020 rok – około 17 lat; 2021 rok – około 16,5 roku i 2022 rok – około 16,3 roku.

Zobacz także: Przez 30 lat PRL dalsza długość życia 15-latka spadła o 2 lata [ANALIZA]

Oczekiwana długość dalszego trwania życia

Jak wygląda przeciętna długość życia w Polsce?

W 2021 roku przeciętne trwanie życia mężczyzn w Polsce wyniosło 71,8 lat. Natomiast w przypadku kobiet było to 79,7. Na skutek epidemii COVID-19 i związanej z nią zwiększonej liczby zgonów, trwanie życia w porównaniu do 2019 roku, uległo znacznemu skróceniu. Jest to aż 2,3 roku w przypadku mężczyzn oraz o 2,1 roku, jeżeli chodzi o kobiety.

Najdłużej mężczyźni żyją w południowej części Polski, czyli mniej więcej 72,2 lata. Natomiast wśród kobiet była to wschodnia Polska, tam wskaźnik osiągnął poziom 80,1 lat. Co ciekawe to właśnie centralna część kraju charakteryzuje się najkrótszym trwaniem życia zarówno dla mężczyzn (71 lat), jak i kobiet (79,3 roku).

Zobacz także: Długość życia w Polsce spadła w czasie pandemii o 2 lata. W Szwecji wzrosła

Według raportu GUS mężczyźni w miastach żyją średnio dłużej niż na wsi. W województwie mazowieckim różnica ta jest największa i wynosi 1,9 roku. W Polsce południowej i centralnej średnie trwanie życia mężczyzn w miastach jest krótsze niż na wsi. Kolejno o pół roku oraz o niespełna miesiąc. Jeżeli chodzi o kobiety, możemy zaobserwować większe zróżnicowanie.

Dlaczego spadła tak bardzo?

Kolejne obniżenie średniego dalszego trwania życia to zła wiadomość. Widać tutaj konsekwencje nadmiarowej liczby zgonów w 2021 roku – skomentował Oskar Sobolewski, ekspert Instytutu Emerytalnego.

Niestety według oficjalnych danych już 100 000 osób zmarło z powodu COVID-19 do początku obecnego roku. Niestety ogólnych zgonów związanych z całą pandemią może być znacznie więcej. Przyczynić się do tego mogły zatory występujące w Ochronie Zdrowia. Dokładna liczba nadmiarowych zgonów w ubiegłych dwóch latach trwania pandemii to niestety aż 180 000 osób (76 000 osób w 2020; 104 000 osób w 2021).

Nadmierne zgony określa się przez osoby, które zmarły na Covid-19 oraz takie, które umarły na chorobę wywołaną przez koronawirusa bez jego diagnozowania. A także te, które nie dostały się do przeciążonych szpitali albo przerwały leczenie z powodu lockdownu. Roczna umieralność w Polsce plasuje się na poziomie około 400 000 ludzi. Można więc określić, że Covid-19 jest drugą przyczyną zgonów w państwie. Mniej więcej tyle samo osób co z powodu Covid, umiera w Polsce na raka. Jednak jeszcze więcej, bo aż 160 000 ludzi odchodzi przez różnego rodzaju choroby krążenia.

Zobacz także: Oczekiwana długość życia w Chinach większa niż w USA

Mimo wojny i poważnych nadchodzących problemów gospodarczych nie możemy zapominać, że wirus nie zniknął. Wciąż istnieje oraz wciąż powoduje choroby. Prawdopodobnie liczba zakażeń pod koniec roku jeszcze wzrośnie, co może powodować dalsze zgony. Jako społeczeństwo powinniśmy być bardziej ostrożni. Jeżeli nie dla samych siebie to chociaż dla naszych bliskich.

Oczekiwana długość życia w Europie załamała się!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Dawid Błaszkiewicz

Politolog, historyk oraz dziennikarz ekonomiczny. Członek Polskiej Sieci Ekonomii oraz Prezes Stowarzyszenia Racja. Głównym obszarem zainteresowań jest makroekonomia oraz historia gospodarcza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker