Azja i Oceania

Głód, długi, korupcja. MFW przerwie największy od 75 lat kryzys w Sri Lance?

MFW zatwierdził wart 3 mld dolarów program pomocy finansowej dla Sri Lanki. Kraj, pogrążony w największym od czasu uzyskania niepodległości kryzysie, czeka szereg reform

Sri Lanka od kilku lat zmaga się z poważnymi problemami gospodarczymi i politycznymi. Wskutek nich wiele osób głoduje. Obecny kryzys w Sri Lance określa się najgorszym od czasu uzyskania przez kraj niepodległości, a więc 75 lat. Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW), po długich miesiącach negocjacji w sprawie wymaganych w kraju reform, ogłosił, że udzieli Sri Lance pomocy w wysokości prawie 3 mld dolarów. Jednocześnie rozpoczyna 4-letni program mający na celu ustabilizowanie sytuacji w państwie.

MFW chce zażegnać kryzys w Sri Lance

Po ciągnących się miesiącach negocjacji pomiędzy Sri Lanką a MFW w sprawie reform, jakie mają zostać przeprowadzone, prezydent kraju ogłosił, że MFW zatwierdził pomoc dla Sri Lanki. Informację potwierdził też MFW. 

Wsparcie dla Sri Lanki wyniesie 2,9 mld dolarów, ale Sri Lanka będzie mogła się ubiegać o łącznie prawie 7 mld dolarów. Sri Lanka niemal natychmiast otrzyma w ramach pierwszej transzy 333 mln dolarów. MFW nie ukrywa, że liczy na to, że pozwoli to zachęcić także innych partnerów i inwestorów do przekazania wsparcia. 

Uruchomienie pomocy to także start 4-letniego programu naprawy państwa, który ma pozwolić Sri Lance ustabilizować swoją sytuację i wzmocnić gospodarkę kraju. Wypracowany program był wymogiem, aby otrzymać pomoc. MFW stawia przed Sri Lanką zadania obejmujące m.in. reformę podatkową, wypracowanie programów pomocy socjalnej dla ubogich oraz zaprzestanie korupcji. MFW pierwszą kontrolę dokona w czerwcu. 

Prezydent Sir Lanki, Ranil Wickremesinghe, podziękował MFW za uruchomienie wsparcia: 

Wyrażam wdzięczność MFW i naszym międzynarodowym partnerom za ich wsparcie, gdy staramy się przywrócić gospodarkę na długoterminowe dobre tory poprzez rozważną politykę fiskalną i nasz ambitny program reform.

Reformy jednak budzą dalsze niezadowolenie społeczne. Rząd drastycznie podniósł podatki, trzykrotnie zwiększył taryfy na energię i ograniczył wydatki, przez co w ostatnim tygodniu przeprowadzono strajki m.in. w sektorze logistyki. 

Zobacz też: Sri Lanka szykuje ważne reformy gospodarcze, aby ustabilizować sytuację w państwie

Kryzys w Sri Lance doprowadził kraj do bankructwa

Sri Lanka ogłosiła bankructwo na początku kwietnia 2022 r., kiedy to Ministerstwo Finansów poinformowało, że nie jest w stanie uregulować zobowiązań wobec zagranicznych wierzycieli (Zobacz więcej: Mamy kolejnego bankruta! Sri Lanka ogłosiła bankructwo). Bezpośrednią przyczyną było wyczerpanie rezerw walutowych. Państwo wciąż zmaga się z tym problemem, przez co ma poważne problemy z zapewnieniem odpowiedniej ilości żywności czy leków dla ludności. 

Wskutek głodu, wysokiej inflacji i niezadowolenia z działań rządu w lipcu 2022 r. przez Sri Lankę przetoczyła się fala protestów, która doprowadziła do rezygnacji ówczesnego prezydenta. Nowy, wciąż urzędujący prezydent, przeprowadził kilka reform, które miały otworzyć pomoc dla kraju już w październiku. Pomoc nie nadeszła, jednak bynajmniej nie z powodu braku takich chęci ze strony MFW. MFW musiał zaczekać na zgodę na restrukturyzację długu przez Chiny – największego pożyczkodawcę bilateralnego dla Sri Lanki. Wartość pożyczek od Chin wynosi ok. 7 mld dolarów. Ostatecznie Chiny zaoferowały dwuletnie moratorium.

To w oczywisty sposób nie zadowala Sri Lanki, przed którą długa droga w zakresie odbudowania swoich rezerw walutowych. Prezydent Wickremesinghe zapowiedział, że będzie się starał o uzyskanie dla Sri Lanki 10-letniego moratorium na cały dług zagraniczny kraju.

Gospodarka Sri Lanki w ruinie

Według najnowszych danych PKB Sri Lanki w 2022 r. spadł o 7,8 proc. – najmocniej od czasu uzyskania przez kraj niepodległości w 1948 r. Sri Lanka ucierpiała z powodu pandemii, rosnących cen energii i inflacji, która we wrześniu 2022 r. sięgnęła ponad 70 proc. (Zobacz więcej: Inflacja w Sri Lance przekroczyła 70 proc. Brakuje jedzenia). Do kryzysu doprowadziły też korupcja, nieodpowiedzialne rządy, populistyczne cięcia podatków.

Zobacz też: Sri Lanka prosi linie lotnicze o zabranie paliwa na podróż powrotną

Organizacje międzynarodowe zaniepokojone są problemem głodu na wyspie i przestrzegają, że może on doprowadzić do problemu „straconego pokolenia”. W 22 mln państwie, według badań, w 9 na 10 gospodarstw domowych rodzice nie są w stanie zapewnić dostatecznej ilości jedzenia dla swoich dzieci.

Nadchodzi fala bankructw w krajach EMDE? Sri Lanka może być dopiero początkiem [ANALIZA]

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker