Polska

IT w Polsce: liczba informatyków w Polsce jest… jedną z najniższych w UE

Ta statystyka może zdziwić wiele osób. Okazuje się, że liczba pracowników w branży IT jest w Polsce bardzo niska.

Mimo że IT w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie, to liczba informatyków w naszym kraju nadal jest bardzo niska. Mniejszy odsetek pracujących w IT zanotowano jedynie w Rumunii i Grecji.

IT w Polsce rozwija się bardzo szybko

Ostatnie lata są okresem bardzo dynamicznego wzrostu sektora IT w Polsce. Jednym z jego symboli jest firma CD Projekt, która sprawiła, że polska branża twórców gier komputerowych weszła do globalnej czołówki. Warto jednak pamiętać, że ta branża to nie tylko CD Projekt. Mamy również takich twórców jak Techland czy Ten Square Games.

Jeśli chodzi o polskie firmy, to można wymienić takie przedsiębiorstwa jak Comarch czy Asseco Poland. IT w Polsce to również wielkie firmy międzynarodowe. To właśnie w naszym kraju w ostatnich latach zainwestowali tacy giganci jak Google czy Microsoft. W naszym kraju powstają serwerownie i biurowce pełne programistów.

W samym 2021 roku rynek IT w Polsce wzrósł aż o 13%, do 21,8 mld USD (84,2 mld zł). Na naszą korzyść grają także kryzysy za wschodnią granicą. Kryzysy polityczne na Białorusi uderzają w tamtejszy sektor IT. Kraj ten słynął z dynamicznie rosnącego sektora IT. Była to m.in. zasługa bardzo dobrego szkolnictwa, które Białoruś odziedziczyła po ZSRR, ale również ulg, które oferował im Łukaszenka. Po falach protestów, tysiące informatyków opuściło ten kraj. Największym wygranym była Polska, do której trafiła największa część specjalistów IT z Białorusi.

Kolejnym dużym rynkiem IT jest Ukraina. Trwająca w tym kraju wojna sprawiła jednak, że wiele firm oraz tysiące specjalistów znad Dniepru, postanowiło przenieść się do spokojniejszego kraju. Znów, najczęściej wybieranym kierunkiem była Polska. Dobrym przykładem może być tutaj Kraków, który dzięki dużej liczbie firm usługowych, w tym zajmujących się informatyką, może pochwalić się najwyższymi płacami w całym kraju.

Sektor IT w Polsce nadal jest mały

Choć IT w Polsce zakorzeniło się w świadomości wielu osób jako bardzo prężne, to najnowsze dane Eurostatu pokazują, że informatyków w Polsce jest niewielu. Dane te sugerują, że jedynie 3,6% pracujących nad Wisłą, zatrudniona jest w branży IT. Czy to mało? To trzeci najniższy wynik w całej UE. Gorsze rezultaty odnotowano jedynie w Grecji (2,5%) oraz Rumunii (2,8%). Co ciekawe, trzy ostatnie pozycje w tym zestawieniu pokrywają się również z rankingiem zatrudnienia w usługach. To właśnie w Polsce, Rumunii i Grecji odsetek pracujących w sektorze usług jest najniższe w całej UE.

Bardzo niski odsetek, bo nieprzekraczający 4% ogółu zatrudnionych, zanotowano również w Chorwacji, Bułgarii oraz we Włoszech. Dane te pokazują, że niski odsetek informatyków to przeważnie domena tych najbiedniejszych państw. Jeśli chodzi o liczby bezwzględne, to w Polsce pracuje (dane za 2021 rok) 586 tys. informatyków. 10 lat wcześniej było to 354,5 tys. osób.

Liczba informatyków na rynku pracy
Eurostat

W których krajach informatyków jest najwięcej?

Gdzie informatyków jest najwięcej? Pod względem odsetka zatrudnionych, unijnym liderem jest Szwecja. W tym kraju aż 8,6% pracujących to informatycy. Oznacza to, że co 12 pracownik w Szwecji jest zatrudniony w IT. Wynik ten nie powinien dziwić, ponieważ Szwecja to kraj o bardzo wysokim kapitale ludzkim. Szwecja jest ojczyzną dla takich firm jak Spotify czy Ericsson.

Drugie miejsce w zestawieniu zajął Luksemburg, gdzie 7,7% zatrudnionych pracuje w IT. Trzecie miejsce zajęła ojczyzna Nokii — Finlandia. W tym państwie pełnym jezior, odsetek zatrudnionych w branży w IT wynosi 7,6%. Dalsze miejsca przypadły Holandii (7,2%) oraz Estonii (6,6%). Estonia to jedyne tak biedne (oraz postkomunistyczne) państwo w ścisłej czołówce. Wysoki wynik to zasługa bardzo przyjaznego dla biznesu podejścia rządzących. Dodatkowo samo państwo należy do najbardziej cyfrowych na całym świecie.

Zobacz też: Rosja „przekupuje” sektor IT, aby powstrzymać exodus pracowników

Dopiero za Estonią uplasowała się Irlandia (6,2%). Wyspa Świętego Patryka jest ojczyzną dla wielu międzynarodowych korporacji. To właśnie obecność takich firm jak Amazon, Facebook, Google czy Microsoft, sprawia, że PKB tego małego państwa jest tak wysokie. Mimo to odsetek zatrudnionych w IT jest tam niższy niż w Estonii. Kolejne miejsca przypadły Danii (5,7%) oraz Belgii (5,6%). W ciągu ostatnich lat zatrudnienie w IT w Polsce wzrastało bardzo wolno. Z kolei w państwach takich jak Szwecja czy Estonia, wzrost ten był bardzo dynamiczny. Dane prezentuje poniższy wykres.

Udział zatrudnionych w IT w ogóle zatrudnionych w danym kraju

Rosnąca rola sztucznej inteligencji sprawia, że znaczenie IT w globalnej gospodarce będzie rosnąć. To właśnie dlatego jest bardzo istotne, aby polska inwestowała w uczelnie techniczne, które przygotują fachowców, których zatrudniać będą największe globalne firmy. Istotne jest również przyciąganie dużych inwestycji do naszego kraju, ponieważ ich brak może być zachętą dla wielu zdolnych polskich informatyków do emigracji z kraju.

Białoruscy informatycy masowo opuszczają kraj, a Polska korzysta

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker