Polska z trzecią największą inflacją w Unii Europejskiej! Wzrost inflacji w strefie euro
Inflacja w kwietniu kolejny raz spada, jednak mimo to Polska znalazła się na trzecim miejscu w UE. Najlepiej w Europie poradziła sobie Rosja

Inflacja w kwietniu zaskoczyła nas sporym spadkiem w porównaniu do poziomu z poprzedniego miesiąca. Niestety mimo tego zajęliśmy trzecie miejsce w Unii Europejskiej pod względem inflacji mierzonej metodą CPI. Bez wątpienia jesteśmy w trendzie dezinflacyjnym, jednak czy inflacja spada u nas wystarczająco szybko?
Inflacja w kwietniu – HICP
Inflacja w Europie jest mierzona dwoma metodami, HICP oraz CPI. Dla państwa, którzy nie znają różnicy między nimi, przygotowaliśmy artykuł: Inflacja. Czym różni się HICP od CPI
Według danych Eurostatu średnia inflacja HICP w Unii Europejskiej wyniosła 8,1%, jest to kontynuacją trendu spadku, względem marca poziom inflacji obniżył się o 0,2 p.p. (8,3%). Natomiast w strefie euro średnia inflacja wyniosła 7% i jest to wzrost względem poprzedniego miesiąca. Dokładnie o 0,1 p.p.
W kwietniu największy udział w rocznej stopie inflacji w strefie euro miały żywność, alkohol i tytoń (+2,75 p.p.), następnie usługi (+2,21 p.p.), nieenergetyczne towary przemysłowe (+1,62 p.p.) i energia (+0,38 p.p.).
Zobacz także: Marcowa inflacja w Europie – Polska pnie się na szczyt
Najwyższe roczne wskaźniki odnotowano na Węgrzech (24,5%), które zdecydowanie odstawiły pozostałe państwa wspólnoty. Na drugim miejscu znalazła się Łotwa (15,0%), a na trzecim Czechy (14,3%). Niewiele mniejszy wynik uzyskała również Słowacja i Polska (14%). Tuż za nimi znalazły się pozostałe państwa bałtyckie, czyli Litwa (13,3%) i Estonia (13,2%).
Najniższymi wynikami mogą pochwalić się Luksemburg (2,7%), Belgia (3,3%), Hiszpania (3,8%) i Cypr (3,9%). W porównaniu z marcem roczna inflacja spadła w dwudziestu dwóch państwach członkowskich i wzrosła w pięciu.
Inflacja w kwietniu – CPI
Przyglądając się metodologii CPI, możemy zauważyć pewne zmiany w zestawieniu. Na samym szczycie z ogromną przewagą nad pozostałymi kolejny miesiąc znajdują się Węgry (24%). Ze znacznie mniejszym wynikiem, lecz również na podium możemy zaobserwować Łotwę (15,1%) oraz Polskę (14,7%). Tuż za naszymi plecami znalazła się Litwa (14,5%), Słowacja (13,8%) oraz Estonia (13,5%). Czechy (12,7%) już zauważalnie oddaliły się od czołówki.
Zobacz także: Szpunar z NBP: na koniec 2023 r. możliwa jest jednocyfrowa inflacja

Najniższy wynik w tym przypadku osiągnęła Grecja (3%), która już prawie sprowadziła jej poziom do celu inflacyjnego. Następnie jest Luksemburg (3,7%) oraz Cypr (3,7%).
W tym miesiącu, aż sześć państw Unii Europejskiej odnotowało wzrost inflacji. Były to: Niderlandy (+0,8 p.p.), Hiszpania (+0,8 p.p.), Włochy (+0,6 p.p.), Austria (+0,5 p.p.), Francja (+0,2 p.p.) i Luksemburg (+0,1 p.p.).
Finlandia pozostała z takim samym wynikiem inflacji jak w marcu.
Pozostałe dwadzieścia państw odnotowało spadek inflacji. Największy: Rumunia (-3,3 p.p.), Bułgaria (-2,4 p.p.), Czechy (-2,3 p.p.), Łotwa (-2,2 p.p.), Cypr (-2,1 p.p.).
Inflacja w kwietniu – mapa
Największa inflacja w Europie wciąż występuję w Turcji (43,7%), na Węgrzech (24%), w Mołdawii (18,1%) i na Ukrainie (17,9%). Innymi państwami w Europie nienależącymi do Unii Europejskiej, o których warto wspomnieć, są: Serbia (15,1%), Wielka Brytania (8,7%), Norwegia (6,4%), Białoruś (4,7%), Albania (4,6%), Szwajcaria (3%) i Rosja (2,6%).
Zobacz także: Węgry: inflacja 25% to idealny moment na obniżkę stóp procentowych!

Argentyńska inflacja osiągnęła 104,3 proc., a wybory już w październiku