EuropaGospodarka

Polska z trzecią największą inflacją w Unii Europejskiej! Wzrost inflacji w strefie euro

Inflacja w kwietniu kolejny raz spada, jednak mimo to Polska znalazła się na trzecim miejscu w UE. Najlepiej w Europie poradziła sobie Rosja

Inflacja w kwietniu zaskoczyła nas sporym spadkiem w porównaniu do poziomu z poprzedniego miesiąca. Niestety mimo tego zajęliśmy trzecie miejsce w Unii Europejskiej pod względem inflacji mierzonej metodą CPI. Bez wątpienia jesteśmy w trendzie dezinflacyjnym, jednak czy inflacja spada u nas wystarczająco szybko?

Inflacja w kwietniu – HICP

Inflacja w Europie jest mierzona dwoma metodami, HICP oraz CPI. Dla państwa, którzy nie znają różnicy między nimi, przygotowaliśmy artykuł: Inflacja. Czym różni się HICP od CPI

Według danych Eurostatu średnia inflacja HICP w Unii Europejskiej wyniosła 8,1%, jest to kontynuacją trendu spadku, względem marca poziom inflacji obniżył się o 0,2 p.p. (8,3%). Natomiast w strefie euro średnia inflacja wyniosła 7% i jest to wzrost względem poprzedniego miesiąca. Dokładnie o 0,1 p.p.

W kwietniu największy udział w rocznej stopie inflacji w strefie euro miały żywność, alkohol i tytoń (+2,75 p.p.), następnie usługi (+2,21 p.p.), nieenergetyczne towary przemysłowe (+1,62 p.p.) i energia (+0,38 p.p.).

Zobacz także: Marcowa inflacja w Europie – Polska pnie się na szczyt

Inflacja w kwietniu HICP

Najwyższe roczne wskaźniki odnotowano na Węgrzech (24,5%), które zdecydowanie odstawiły pozostałe państwa wspólnoty. Na drugim miejscu znalazła się Łotwa (15,0%), a na trzecim Czechy (14,3%). Niewiele mniejszy wynik uzyskała również Słowacja i Polska (14%). Tuż za nimi znalazły się pozostałe państwa bałtyckie, czyli Litwa (13,3%) i Estonia (13,2%).

Najniższymi wynikami mogą pochwalić się Luksemburg (2,7%), Belgia (3,3%), Hiszpania (3,8%) i Cypr (3,9%). W porównaniu z marcem roczna inflacja spadła w dwudziestu dwóch państwach członkowskich i wzrosła w pięciu.

Inflacja w kwietniu – CPI

Przyglądając się metodologii CPI, możemy zauważyć pewne zmiany w zestawieniu. Na samym szczycie z ogromną przewagą nad pozostałymi kolejny miesiąc znajdują się Węgry (24%). Ze znacznie mniejszym wynikiem, lecz również na podium możemy zaobserwować Łotwę (15,1%) oraz Polskę (14,7%). Tuż za naszymi plecami znalazła się Litwa (14,5%), Słowacja (13,8%) oraz Estonia (13,5%). Czechy (12,7%) już zauważalnie oddaliły się od czołówki.

Zobacz także: Szpunar z NBP: na koniec 2023 r. możliwa jest jednocyfrowa inflacja

inflacja w kwietniu CPI
Inflacja w kwietniu CPI

Najniższy wynik w tym przypadku osiągnęła Grecja (3%), która już prawie sprowadziła jej poziom do celu inflacyjnego. Następnie jest Luksemburg (3,7%) oraz Cypr (3,7%).

W tym miesiącu, aż sześć państw Unii Europejskiej odnotowało wzrost inflacji. Były to: Niderlandy (+0,8 p.p.), Hiszpania (+0,8 p.p.), Włochy (+0,6 p.p.), Austria (+0,5 p.p.), Francja (+0,2 p.p.) i Luksemburg (+0,1 p.p.).

Finlandia pozostała z takim samym wynikiem inflacji jak w marcu.

Pozostałe dwadzieścia państw odnotowało spadek inflacji. Największy: Rumunia (-3,3 p.p.), Bułgaria (-2,4 p.p.), Czechy (-2,3 p.p.), Łotwa (-2,2 p.p.), Cypr (-2,1 p.p.).

Inflacja w kwietniu – mapa

Największa inflacja w Europie wciąż występuję w Turcji (43,7%), na Węgrzech (24%), w Mołdawii (18,1%) i na Ukrainie (17,9%). Innymi państwami w Europie nienależącymi do Unii Europejskiej, o których warto wspomnieć, są: Serbia (15,1%), Wielka Brytania (8,7%), Norwegia (6,4%), Białoruś (4,7%), Albania (4,6%), Szwajcaria (3%) i Rosja (2,6%).

Zobacz także: Węgry: inflacja 25% to idealny moment na obniżkę stóp procentowych!

inflacja w kwietniu w europie
Inflacja w kwietniu w Europie

Argentyńska inflacja osiągnęła 104,3 proc., a wybory już w październiku

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Dawid Błaszkiewicz

Politolog, historyk oraz dziennikarz ekonomiczny. Członek Polskiej Sieci Ekonomii oraz Prezes Stowarzyszenia Racja. Głównym obszarem zainteresowań jest makroekonomia oraz historia gospodarcza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker