Europa

Bezrobocie w Polsce już nie jest najniższe w UE. Czesi znów samotnymi liderami

Liczba bezrobotnych w Czechach spadła, dzięki czemu Czechy znów są samotnym liderem pod tym względem.

Bezrobocie w Polsce pozostaje historycznie niskie, lecz doskonała kondycja czeskiego rynku pracy sprawiła, że bezrobocie u naszego południowego sąsiada znów jest mniejsze niż w Polsce. Miesiąc temu Polska mogła pochwalić się najniższym bezrobociem w UE.

  • Bezrobocie BAEL w Polsce wyniosło w maju 2,7%. To drugi, po Czechach, najniższy wynik w UE.
  • Według Eurostatu pracy poszukuje 472 tys. Polaków.
  • Najwyższe bezrobocie wśród młodych odnotowano w Hiszpanii, a najniższe w Niemczech.
  • Wśród młodych bezrobocie nadal jest dwucyfrowe. Aż 23,5% poszukujących pracę Polaków ma mniej niż 25 lat.

Bezrobocie w Polsce już nie jest najniższe w UE

Miesiąc temu informowaliśmy, że dzięki doskonałej kondycji polskiego rynku pracy oraz wzrostowi stopy bezrobocia w Czechach, udało nam się uzyskać miano państwa z najniższym bezrobociem w UE. Było to dla nas symboliczne wyróżnienie. Gdy wstępowaliśmy do UE, bezrobocie w Polsce wynosiło 20% i było najwyższe ze wszystkich krajów Unii.

Sytuacja jednak uległa zmianie. Według najnowszych dostępnych danych jesteśmy już liderem. Nie oznacza to jednak, że sytuacja się pogorszyła. Zarówno w kwietniu jak i w maju, bezrobocie BAEL w Polsce wyniosło 2,7%. Zmieniła się jednak sytuacja w Czechach. Bezrobocie u naszego południowego sąsiada spadło z 2,7% do 2,4%. Tym samym Czesi ponownie wrócili do samotnego prowadzenia w tym zestawieniu.

Zobacz też: Rynek pracy broni się jak twierdza. Bezrobocie w Polsce nadal jest bardzo niskie

Trzecie najniższe bezrobocie odnotowano na Malcie. Bez pracy było tam 2,8% aktywnych zawodowo, czyli 8 tys. osób. Bardzo niskie było także bezrobocie u naszego zachodniego sąsiada. W Niemczech pracy poszukiwało w maju 1,311 mln osób, czyli 2,9% aktywnych zawodowo. Na wyróżnienie zasługuje także kilka innych państw. Bezrobocie mniejsze niż 4% odnotowano także w Holandii (3,5%), Słowenii (3,6%), w Irlandii (3,8%), na Węgrzech (3,9%) oraz w Bułgarii (3,9%).

Dwucyfrowe bezrobocie zarejestrowano jedynie w dwóch państwach: Grecji (10,8%) oraz Hiszpanii (12,7%). Jeszcze rok temu to Grecja była unijnym liderem. Dziś dobra względnie dobra sytuacja gospodarcza sprzyja spadkowi liczby bezrobotnych w tym kraju.

Bezrobocie wśród młodych Polaków nadal dwucyfrowe

Sporym problemem nadal jes dwucyfrowe bezrobocie wśród młodych Polaków. W maju pracy poszukiwało 10,3% aktywnych zawodowo Polaków w wieku do 25 lat. Dla porównania w Czechach było to 8,9%. Jeśli chodzi o liczby bezwzględne, to bezrobocie w Polsce wśród osób do 25 roku życia, dotyka 111 tys. mieszkańców naszego kraju. W ujęciu rocznym oznacza to wzrost o 10 tys.

Najniższe bezrobocie wśród młodych odnotowano w Niemczech. Przyjazny młodym osobom rynek pracy zaowocował stopą bezrobocia u osób w wieku do 25 lat na poziomie 6,1%. Warto jednak nadmienić, że jeszcze rok temu było to 5,6%.

Największe bezrobocie wśród młodych odnotowano w Hiszpanii. Aż 28,4% młodych Hiszpanów nie może znaleźć pracy. Niewiele lepiej jest w Grecji, gdzie odsetek wynosi 24%. Podium zamykają Włochy, gdzie jest to 21,7%. Zaraz za nimi uplasowała się Szwecja. 20,5% młodych mieszkańców tego skandynawskiego państwa nie może znaleźć pracy. Bardzo możliwe, że w zestawieniu znalazłaby się również Rumunia, lecz najnowsze dane dla tego kraju pochodzą z marca. Bezrobocie wśród młodych wynosiło wtedy w Rumunii 21,7%.

Czym jest bezrobocie BAEL?

Przytaczane statystyki dotyczą bezrobocia BAEL (Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności). Jest to miara używana przez liczne instytucje międzynarodowe, takie jak Eurostat (Europejski Urząd Statystyczny), OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) czy ILO (Międzynarodowa Organizacja Pracy). W przeciwieństwie do bezrobocia rejestrowanego (które podaje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej), miara ta nie bazuje na oficjalnej liczbie zarejestrowanych w Urzędach Pracy (UP) bezrobotnych.

Dane zbierane są przy pomocy anonimowych ankiet, w których respondenci odpowiadają na pytania zadawane przez statystyków. Pytają oni m.in. o to czy przepracowaliśmy w tym tygodniu, chociaż 1 godzinę, czy aktywnie poszukujemy pracy itd. Tak tworzona miara bezrobocia pozwala znacznie lepiej oddawać rzeczywisty stan rynku pracy. Dlaczego? Po pierwsze osoby pracujące na czarno nie są zaliczane do bezrobotnych (bo w praktyce nimi nie są). Po drugie, w UP rejestruje się bardzo wiele osób, które pracy nie poszukują, ale chcą nabyć prawo do ubezpieczenia zdrowotnego, a także  zasiłku dla bezrobotnych. Przytaczane statystyki można więc uznać za bardzo rzetelne.

Zobacz też: Najtańsze kraje w Europie 2023. Gdzie jest najtaniej? [RANKING]

Warto przy tym nadmienić, że Główny Urząd Statystyczny również podaje wysokość bezrobocia BAEL w Polsce. W przeciwieństwie do bezrobocia rejestrowanego nie robi tego co miesiąc, a jedynie raz na kwartał. Eurostat publikuje za to dane związane z poziomem bezrobocia BAEL w każdym miesiącu, więc jest to najlepsza miara do porównań międzynarodowych.

Historyczna chwila. Bezrobocie w Polsce jest najniższe w UE!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker