Polska

Średnia długość życia mężczyzn w Piotrkowie Trybunalskim jak w Korei Północnej

Jak wygląda długość życia w Polsce w porównaniu do innych państw? Wiele zależy od regionu. Są takie, gdzie długość życia jest bardzo wysoka. Znaleźć można także takie miejsca, gdzie jest ona na poziomie biednych państw.

Są takie miejsca w Polsce, gdzie średnia oczekiwana długość życia mężczyzn jest tak niska, jak w Korei Północnej. Z drugiej strony, są regiony, gdzie mężczyźni żyją tak długo, jak w Grecji czy Niemczech. Gdzie żyje się najkrócej, a gdzie najdłużej?

Średnia oczekiwana długość życia mężczyzn w Polsce jest aż o 8 lat niższa niż u kobiet. To jedna z największych różnic na świecie. To sprawia, że mężczyźni w Polsce nadal żyją dość krótko na tle swoich kolegów z Europy Zachodniej. Są jednak miejsca w Polsce, gdzie długość życia mężczyzn jest naprawdę krótka, nawet na tle tych biedniejszych państw. Z czego wynikają te różnice i gdzie w Polsce żyje się najkrócej?

Długość życia mężczyzn w Polsce jest o 8 lat krótsza od długości życia Polek

Przed kobietami w momencie urodzenia jest średnio 81 lat życia. W przypadku mężczyzn to znacznie mniej, bo niespełna 73 lata. Warto jednak zaznaczyć, nie ma obecnie na świecie ani jednego państwa, gdzie długość życia mężczyzn jest większa od długości życia kobiet. Dlaczego?

Przyczyn tego stanu rzeczy jest kilka. Po pierwsze różnice pojawiają się one już na poziomie biologii, a w dodatku nie są typowe jedynie dla ludzi. Naukowcy zaobserwowali je również u innych ssaków. Są na dodatek badania, które udowadniają, że zwierzęta po kastracji żyją dłużej. W przypadku ludzi pojawia się także argument związany z miesiączką. Ta ma być dla kobiet swego rodzaju kardio, które trwa kilka dni. Zwolennicy tej hipotezy twierdzą, że jest ona jedną z przyczyn biologicznych różnic w długości życia.

Zobacz też: Średnia długość życia ulega zmianie. Brytyjczycy już wiedzą, kiedy mężczyźni dorównają kobietom

Są także czynniki kulturowe. Tutaj możemy wyróżnić przynajmniej kilka potencjalnych wyjaśnień. Polska jest krajem o największych różnicach w liczbie samobójstw mężczyzn i kobiet. Socjologowie zwracają tutaj uwagę na system, który wywiera na mężczyzn dużą presję, związana np. z zarobkami. Nadal chodzenie do psychologa może być przez wielu traktowane jako „niemęskie”, co tylko pogłębia problemy psychiczne. Warto jednak mieć świadomość, że choroby psychiczne, tak jak wszystkie inne, są normalną rzeczą. Tak jak nie powinniśmy się wstydzić chodzenia do kardiologa, tak i wizyta u psychologa nie powinna stygmatyzować.

Większa liczba samobójstw nie musi wynikać jedynie z liczby prób, ale również z ich skuteczności. Mężczyźni częściej wybierają te skuteczniejsze metody samobójstwa, takie jak np. powieszenie czy zastrzelenie się. Z kolei kobiety często chcą popełnić samobójstwo przez podcięcie sobie żył czy zażycie różnych środków farmakologicznych. To sprawia, że odsetek prób zakończonych samobójstwem jest w przypadku kobiet znacznie niższy.

Zobacz też: Alkoholizm w Polsce? Na alkohol więcej wydają w UE tylko Łotysze i Estończycy

Kolejnych powodów można szukać w stylu życia. To mężczyźni częściej palą papierosy czy nadużywają alkoholu. Częściej pracują w zawodach, gdzie ekspozycja na czynniki chorobotwórcze jest wyższa. Dobrym przykładem mogą być górnicy. Innym powodem może być większa liczba zgonów związanych z wypadkami drogowymi. Wynika to z większego udziału mężczyzn wśród kierowców oraz bardziej ryzykownych zachowań na drodze. O ile kobiety są bardzo często sprawcami stłuczek, to w przypadku wypadków (których przyczyną jest często nadmierna prędkość) zdecydowanie przeważają mężczyźni.

Ostatnim powodem, o którym warto wspomnieć, jest profilaktyka. Kobiety częściej odwiedzają lekarzy. Mężczyźni zaczynają chodzić dopiero koło 50 roku życia. Dlaczego tak się dzieje? Eksperci wskazują m.in. na fakt, że kobiety wyrabiają sobie nawyk chodzenia do lekarza już podczas pierwszej ciąży. Badają się wtedy, aby mieć pewność, że urodzą zdrowe dziecko. Brak profilaktyki sprawia, że mężczyźni nie tylko żyją krócej, ale również ich leczenie jest droższe.

W tym miejscu warto przejść do wysokości różnicy w długości życia mężczyzn i kobiet. Otóż ta jest w Polsce bardzo wysoka. Większe dysproporcje notuje się jedynie w kilku państwach świata. Są to głównie państwa byłego bloku komunistycznego, ale również takie kraje jak Salwador, Seszele czy Syria. Zróżnicowanie jest jednak bardzo duże na poziomie samej Polski.

W Piotrowie Trybunalskim jak w Korei Północnej? Pod względem długości życia — tak

W zależności od miejsca zamieszkania długość życia mężczyzn znacznie się różni. Liderem pod względem długości życia (zarówno mężczyzn, jak i kobiet) jest miasto Sopot. Przyczyn można szukać zarówno w kwestii jakości powietrza, dostępu do opieki zdrowia, jak i zarobków. Sopot jest jednym z najbogatszych regionów kraju. Mieszkające tam osoby mogą sobie pozwolić na profesjonalną opiekę zdrowotną.

Potwierdzają to m.in. dane z raportu przygotowanego przez ministerstwo zdrowia „Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania„. Badacze zestawili w nim oczekiwaną długość życia ze stopniem deprywacji materialnej. To jedna z miar ubóstwa. Okazuje się, że im bogatszy powiat, tym większa długość życia. Właśnie dlatego mężczyźni w Sopocie żyją aż 78,4 lat. To bardzo wysoki poziom, porównywalny do takich państw jak Portugalia czy Belgia.

Długość życia a deprywacja
Źródło: Sytuacja zdrowotna ludności i jej uwarunkowania

Długowieczni są także mieszkańcy powiatu polickiego (75,7 lat), Gdyni (75,3 lat), Krakowa (75,1 lat), Opola (75 lat), Rzeszowa (74,6 lat) czy powiatu mieleckiego (74,5 lat). To, co szokuje, to długość życia w najgorszych pod tym względem powiatach. Najgorzej wypadł powiat makowski. Średnia oczekiwana długość życia wynosi tam jedynie 68,9 lat. W Piotrkowie Trybunalskim to 69 lat.

Zobacz też: Przez 30 lat PRL dalsza długość życia 15-latka spadła o 2 lata [ANALIZA]

Aby uzmysłowić, jak bardzo źle jest, warto porównać to do innych państw. Średnia oczekiwana długość życia na tym poziomie, jest według danych Banku Światowego (za rok 2020) w takich państwach jak Indie (68,7 lat), Irak (68,7 lat), Salwador (68,7 lat), Korea Północna (68,8 lat), Boliwia (68,9 lat). Jednocześnie to mniej niż w ogarniętej wojną Syrii (69,4 lat) czy choćby w biednym Uzbekistanie (69,7 lat). Bardzo niską długość życia zanotowano także w powiecie opolskim (69,2 lat), oraz w powiatach: zgorzeleckim, lwóweckim  sejneńskim i żyrardowskim (po 69,3 lat).

W przypadku kobiet wygląda to już lepiej, bo powiatem o najmniejszej długości życia jest miasto Chorzów. Kobiety dożywają tam średnio 77 roku życia. Poniżej 78 lat żyją także kobiety w powiecie sierpeckim (77,5 lat), kutnowskim (77,6 lat), m. Ruda Śląska (77,7 lat), lipnowski (77,7 lat), żyrardowskim (77,8 lat), m. Bytom (77,8 lat), białogardzkim (77,9 lat) oraz działdowskim (77,9 lat). We wspomnianym wcześniej Piotrkowie Trybunalskim kobiety żyją średnio 78,1 lat, co jest 15. najgorszym wynikiem w kraju. To tyle, co w Salwadorze czy Iranie.

Zobacz też: Żyjemy coraz krócej! Dalsza spodziewana długość życia w Polsce wróciła do poziomu z 2003 roku

Najbardziej długowieczne są mieszkanki Sopotu. Średnia długość życia kobiet wynosi tam aż 83,2 lata. Gdyby Sopot był osobnym krajem, to znalazłby się wśród 20 państw o największej długości życia. Długowieczność to także cecha mieszkanek Gdyni (82,9 lat), Olsztyna (82,3 lata), Rzeszowa (82,2 lata), Białegostoku (82,2 lata), Opola (82 lata), powiatu tatrzańskiego, krapkowickiego i kazimierskiego (po 82 lata), Krakowa (82 lata).

Jak dane wyglądają na mapie? Zdecydowanie najlepiej jest na południu Polski. Najgorzej zaś na Mazowszu (poza Warszawą), na Zachodzie oraz w województwie lubelskim, podlaskim i warmińsko-mazurskim. Widoczne jest to na poniższej mapie.

Średnia oczekiwana długość życia mężczyzn
Źródło: Sytuacja zdrowotna ludności i jej uwarunkowania

Co możemy powiedzieć o tych danych? Wskazują one przede wszystkim, że najkrócej żyje się w biedniejszych regionach kraju. Wyjątkiem jest województwo podkarpackie, gdzie z kolei duże znaczenie mogą mieć czynniki środowiskowe. Warto też zauważyć, że najdłużej żyją przeważnie mieszkańcy miast, choć i tutaj są pewne wyjątki, takie jak Grudziądz czy Bytom.

Mężczyźni żyją krócej. Najczęściej umierają mając 67 lat. Kobiety 20 lat więcej

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker