Polska

Kto płaci najwięcej podatków w Polsce? [RANKING FIRM]

Kto płaci najwięcej podatków w Polsce? Ministerstwo Finansów udostępniło listę największych płatników PIT w Polsce. To właśnie te firmy zasilają budżet państwa największymi kwotami.

Kto płaci najwięcej podatków w Polsce? Jak co roku, Ministerstwo Finansów opublikowało listę największych indywidualnych podatków CIT w kraju. Dzięki nowym danym ministerstwa możemy sprawdzić, ile podatku dochodowego zapłaciły największe firmy. Jak dużo do skarbu państwa wpłaciły wielkie państwowe koncerny? Czy na liście znajdziemy także zagraniczne korporacje?

 • Kto płaci najwięcej podatków w Polsce? W 2022 roku na pierwszym miejscu znalazł się koncern Orlen. Zapłacił on aż 4,37 mld zł podatku CIT. Firma zajmuje się m.in. produkcją energii elektrycznej i cieplnej, petrochemią, produkcją nawozów sztucznych, poszukiwaniem, wydobyciem i przerobem ropy naftowej oraz działa na rynku prasowym.
 • Drugim największym indywidualnym podatnikiem CIT w Polsce była w 2022 roku Jastrzębska Spółka Węglowa S.A. To największy w Polsce producent węgla koksowego.
 • Trzecie miejsce w zestawieniu przypadło Lotosowi. Lotos zapłacił w 2022 orku 1,13 mld zł podatku dochodowego. Spółka dokonała w zeszłym roku fuzji z Orlenem, więc w przyszłorocznym zestawieniu już jej nie zobaczymy.
 • PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna zapłaciła w 2022 roku 1,02 mld złotych podatku CIT, co plasuję tę firmę na czwartym miejscu w Polsce. Spółka zajmuje się wydobyciem węgla brunatnego oraz produkcją energii elektrycznej i cieplnej.
 • Na piątym miejscu znalazł się pierwszy bank na liście indywidualnych płatników CIT. Jest nim spółka akcyjna Santander Bank Polska. W 2022 roku spółka zapłaciła 958 mln złotych podatku dochodowego od osób prawnych.

Kto płaci najwięcej podatków w Polsce?

Jakie podmioty płacą największy podatek dochodowy w Polsce? Na liście największych indywidualnych płatników podatku dochodowego znajdują się co roku wielkie polskie i zagraniczne firmy. Dzięki najnowszym danym Ministerstwa Finansów możemy sprawdzić, kto płacił najwięcej podatków w Polsce w 2022 roku. Jakie firmy znajdują się na szczycie?

1. Orlen – 4,37 mld zł

Pierwsze miejsce w zestawieniu zajął ORLEN Spółka Akcyjna. W 2022 roku Orlen zapłacił łącznie 4,37 mld złotych podatku dochodowego od osób prawnych. Orlen jest obecnie najwyżej wycenianą polską spółką na warszawskim parkiecie. Jego kapitalizacja wynosi 15,6 mld USD, więc o blisko 60% więcej niż drugi w zestawieniu bank PKO BP.

Koncern jest właścicielem największej liczby stacji benzynowych w kraju. Posiada on także stacje w Czechach i na Słowacji, w Niemczech, na Węgrzech, na Litwie oraz w Austrii. Firma dysponuje największą w Europie Środkowej siecią stacji paliw – po sfinalizowaniu zakupu stacji w Austrii, aż 44% detalu będą stanowiły obiekty zagraniczne.

Firma zajmuje także m.in. produkcją energii elektrycznej i cieplnej, petrochemią, produkcją nawozów sztucznych, poszukiwaniem, wydobyciem i przerobem ropy naftowej oraz działa na rynku prasowym, więc spektrum działalności Orlenu jest bardzo szerokie.

Zobacz też: Liczba punktów ORLEN Paczka przekroczyła 10 tysięcy!

kto płaci najwięcej podatków w Polsce? Orlen
Stacja benzynowa Orlen. Źródło: Orlen, Press pack

2. JSW – 1,35 mld zł

Drugim największym indywidualnym podatnikiem CIT w Polsce była w 2022 roku Jastrzębska Spółka Węglowa S.A. To największy w Polsce producent węgla koksowego, a także jedna z największych grup koksowni w Unii Europejskiej. Podstawową działalnością JSW jest produkcja oraz sprzedaż węgla kamiennego, oraz produkcja i sprzedaż koksu. Całkowite wydobycie węgla przez Grupę JSW w 2022 roku wyniosło 14,1 mln ton.

Kto płaci najwięcej podatków w Polsce? JSW na drugim miejscu
Punkt wydawania aparatów ucieczkowych. Źródło: JSW, Press pack

3. Lotos: 1,13 mld zł

Trzecie miejsce w zestawieniu przypadło Lotosowi. Lotos zapłacił w 2022 orku 1,13 mld zł podatku dochodowego. Jak jednak możemy dowiedzieć się z danych ministerstwa, Lotos płacił podatek jedynie do końca lipca 2022 roku, ponieważ firma została przejęta przez Orlen.

Lotos zajmował się poszukiwaniem, produkcją i sprzedażą ropy naftowej, jej przetwórstwem czy handlem detalicznym. Częścią firmy była nowoczesna rafineria ropy naftowej pod Gdańskiem, więc firma należała do najważniejszych przedsiębiorstw państwowych w kraju.

kyo płaci najwięcej podatków w Polsce? Lotos na podium
Stacja benzynowa Grupy LOTOS. Źródło: LOTOS, Press pack

4. PGE: 1,02 mld zł

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna zapłaciła w 2022 roku 1,02 mld złotych podatku CIT, co plasuję tę firmę na czwartym miejscu w Polsce. Spółka zajmuje się wydobyciem węgla brunatnego oraz produkcją energii elektrycznej i cieplnej. Firma zatrudnia blisko 15 tys. osób. Jest właścicielem dwóch dużych kopalni (w Bełchatowie i Turowie). Do PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna należą także elektrownie w: Bełchatowie, Opolu, Rybniku czy Turowie, więc jest to jedno z kluczowych przedsiębiorstw w kraju.

Zobacz też: Elektrociepłownia dla CPK zostanie zbudowana przez PGE

Elektrownia należąca do PGE
Elektrownia w Bełchatowie. Źródło: PGEGiEK, Press pack

5. Santander: 958 mln zł

Na piątym miejscu znalazł się pierwszy bank na liście indywidualnych płatników CIT. Jest nim spółka akcyjna Santander Bank Polska. W 2022 roku spółka zapłaciła 958 mln złotych podatku dochodowego od osób prawnych. To trzecia najwyżej notowana spółka na warszawskiej giełdzie. Jej kapitalizacja rynkowa wynosi obecnie ok. 8,4 mld USD. Tym samym firma jest warta więcej niż PZU, Dino czy Allegro. Dawna nazwa firmy to Bank Zachodni WBK. Obecnie jest częścią hiszpańskiej grupy Santander.

Oddział Santander Bank Polska.
Oddział Santander Bank Polska. Źródło: Santander Bank Polska, Press pack

Kto płaci najwięcej podatków w Polsce? Stawkę dominują państwowe firmy

Aż czterech z pięciu największych płatników indywidualnych CIT w Polsce to koncerny państwowe. Pokazuje to, jak duże znacznie dla budżetu Polski mają firmy w rękach skarbu państwa. Na szóstej pozycji znalazła się spółka Jeronimo Martins Polska. Przedsiębiorstwo znane jest z sieci sklepów Biedronka. Spółka zapłaciła w 2022 roku 803 mln złotych podatku CIT.

Na siódmym miejscu znalazł się Bank Polska Kasa Opieki (PKO). Jako podatnik indywidualny, PKO wpłacił do kasy państwa 636 mln zł z tytułu podatku CIT. Warto jednak pamiętać, że omawiane zestawienie dotyczy jedynie indywidualnych płatników. Gdyby pod uwagę brać także podatkowe grupy kapitałowe, to bank PKO byłby drugim największym płatnikiem podatku CIT w kraju (2,31 mld złotych). Na czwartym miejscu znalazłby się wtedy KGHM, czyli polski gigant specjalizujący się w wydobyciu miedzi oraz srebra.

Zobacz też: Podatki progresywne w Polsce nigdy nie miały tylu wrogów

Ósme miejsce zajęła firma z drugiej części globu, ponieważ jest to koreańska spółka. LG Energy Solution Wrocław zajmuje produkcją baterii do samochodów elektrycznych. Firma jest największym w Europie i wiodącym na świecie producentem baterii litowo-jonowych dla przemysłu motoryzacyjnego. W 2022 roku spółka zapłaciła 505 mln złotych podatku CIT.

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGKzapłacił w zeszłym roku 500 mln złotych podatku CIT, dzięki czemu stał się 9. największym podatnikiem indywidualnym podatku CIT w kraju. Dziesiątkę zamyka jeden z największych ubezpieczycieli w kraju, czyli Towarzystwo Ubezpieczeń Allianz Życie Polska. Allianz Życie zapłacił w 2022 roku 472 mln złotych podatku dochodowego.

Kto płaci najwięcej podatków w Polsce (indywidualni podatnicy CIT):

 1. Orlen – 4,37 mld zł
 2. Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) – 1,35 mld zł
 3. Lotos: 1,13 mld zł
 4. Polska Grupa Energetyczna Górnictw i Energia Konwencjonalna (PGEGiEK): 1,02 mld zł
 5. Santander: 958 mln zł
 6. Jeronimo Martins Polska – 803 mln zł
 7. Bank Polska Kasa Opieki (PKO) – 636 mln zł
 8. LG Energy Solution Wrocław – 505 mln zł
 9. Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) – 500 mln zł
 10. Towarzystwo Ubezpieczeń Allianz Życie Polska – 472 mln zł

Jakie znane przedsiębiorstwa znajdziemy na dalszych pozycjach? Rossmann zapłacił w 2022 roku 289 mln złotych podatku CIT, co dało mu 18. miejsce na liście. Pepco zapłaciło 214 mln złotych podatku. To więcej niż Dino, które w zeszłym roku zapłaciło 205 mln złotych CIT. Żabka zapewniła budżetowi wpływy z tytułu CIT w wysokości 191 mln złotych. Auchan zapłacił jedynie 46 mln złotych podatku, dlatego możemy mówić o względnie niskim opodatkowaniu właściciela sieci sklepów wielkopowierzchniowych.

Kto płaci najwięcej podatków w Polsce? Na pewno nie te firmy

Są też na liście zaskakujące pozycje, ponieważ znajdziemy duże korporacje, które w 2022 roku nie płaciły podatku dochodowego. Na przykład Pepsi-Cola General Bottlers Poland nie zapłaciła ani złotówki podatku CIT. To samo dotyczy m.in. takich firm jak Delikatesy Centrum, Smyk, Empik czy Michelin Polska.

Niewiele, bo jedynie 87 tys. złotych, zapłaciła grupa Maspex — właściciel takich marek jak Tymbark, Kubuś, Lubella czy Łowicz, więc mówimy o dużym koncernie z branży spożywczej. Polskie Linie Lotnicze LOT, czyli największa polska linia lotnicza, zapłaciła w 2022 roku 195 tys. złotych podatku CIT.

Jakie są największe firmy na świecie? Które warte są najwięcej? [RANKING]

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker