Finanse

Warszawiaku — już nie zarabiasz najwięcej! Inne miasto na prowadzeniu

GUS opublikował najnowsze dane. Znajdziemy w nich odpowiedź na pytanie, gdzie zarabia się najwięcej w Polsce? Nastąpiła zmiana na fotelu lidera wśród największych miast Polski.

Gdzie zarabia się najwięcej w Polsce? Dotychczas wśród największych miast na prowadzeniu była Warszawa. Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego sugerują jednak, że to uległo zmianie. Na prowadzenie wyszło inne duże polskie miasto.

Gdzie zarabia się najwięcej w Polsce?

Ostatnie lata upłynęły pod znakiem dominacji Warszawy. Na pytanie o to, gdzie zarabia się najwięcej w Polsce, można było odpowiadać w ciemno — Warszawa. Z największych miast to właśnie tam wynagrodzenia były najwyższe. Oczywiście zdarzały się lokalnie miejsca, gdzie pensje były wyższe. Dobrym przykładem może być Jastrzębie-Zdrój. To właśnie tam, spośród 66 miast na prawach powiatu, wynagrodzenia w 2021 roku były najwyższe i wynosiły 9 tys. zł. W tym czasie zarobki w stolicy sięgały zaledwie 7,7 tys. zł. Jak to możliwe?

To liczące jedynie 80 tys. mieszkańców miasto jest domem dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Tymczasem zarobki w górnictwie należą w Polsce do jednych z najwyższych. Mniejsze miejscowości, które są siedzibami dużych firm, mają często bardzo wysokie przeciętne wynagrodzenia czy duże dochody podatkowe (czego dobrym przykładem mogą być gminy takie jak Jaworzno). Innym miastem, które ciągnie duża korporacja, jest Płock, gdzie swoją siedzibę ma PKN ORLEN.

Z największych miast Polski, na prowadzeniu przez bardzo długi czas była Warszawa. To jednak się zmieniło. Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2023 roku wyniosło w Warszawie 8396 zł brutto. To o 44 zł mniej niż w Krakowie. Kraków jest teraz dużym miastem, gdzie zarabia się najwięcej w Polsce. Jak wyglądają zarobki w całej Polsce?

Gdzie zarabia się najwięcej w Polsce? Które miasta są na prowadzeniu?

Listę miast z najwyższymi zarobkami otwiera Kraków — to tutaj zarabia się najwięcej w Polsce (8440 zł). Drugie miejsce zajęła Warszawa (8396 zł). Trzecią stolicą, gdzie zarobki przekraczają poziom 8 tys. zł miesięcznie, jest Gdańsk. Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w styczniu wyniosło tam 8164 zł.

Kolejnym miastem w stawce są Katowice (7709 zł). Zaskakiwać może następna pozycja. W Lublinie zarobki wynoszą 7707 zł. To więcej niż w Poznaniu (7677 zł) czy Wrocławiu (7611 zł). Na wyróżnienie zasługuje również Olsztyn. Zarobki wynoszą tam aż 7300 zł. To o blisko 1,5 tys. zł więcej niż wynosi średnia wojewódzka i jest to największa różnica w całym kraju.

Spośród stolic województw, na najgorsze zarobki można liczyć w Kielcach. W stolicy województwa świętokrzyskiego przeciętne wynagrodzenie wynosi jedynie 5713 zł. To mniej niż średnia krajowa. Dodatkowo, to jedynie o 28 zł więcej od średniej wojewódzkiej. Jeszcze gorzej pod tym względem jest w Białymstoku. Zarobki są tam niższe od średniej w województwie i wynoszą zaledwie 5765 zł. To jedyny przypadek w Polsce, gdzie w stolicy zarabia się mniej niż w reszcie województwa.

Gdzie zarabia się najwięcej w Polsce? Na prowadzeniu województwo mazowieckie

Biorąc pod uwagę średnią wojewódzką, najlepiej wypada województwo mazowieckie. Z pewnością duża jest w tym zasługa samej Warszawy. W województwie mazowieckim średnie miesięczne wynagrodzenie brutto wynosi 7959 zł. Drugie miejsce zajęło województwo dolnośląskie z zarobkami na poziomie 7209 zł. Na trzecim miejscu znalazła się małopolska, gdzie przeciętne wynagrodzenie wynosi 7130 zł. Czwarte miejsce przypadło województwu pomorskiemu, gdzie przeciętna pensja wynosi 7014 zł.

Kolejne miejsce w rankingu zajęło województwo śląskie (co prawdopodobnie w dużej mierze jest zasługą górnictwa), ale zaskoczyć może następna pozycja. Szóstym regionem pod względem najwyższych zarobków okazało się województwo zachodniopomorskie, gdzie można liczyć na zarobki na poziomie 6496 zł. Gdzie jest najgorzej? Najniższe zarobki odnotowano w województwie świętokrzyskim (5685 zł), podkarpackim (5763 zł), warmińsko-mazurskim (5833 zł) oraz podlaskim (5862 zł).

gdzie zarabia się najwięcej w Polsce - Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2023 roku (brutto) (1)

Dlaczego Kraków przegonił Warszawę?

Co sprawiło, że doszło do zmiany na fotelu lidera? Pierwszym co może przychodzić na myśl, jest wojna na Ukrainie. I jest w tym trochę racji. Jednym z najbardziej widocznych skutków wojny na Ukrainie, była fala emigracji do Polski. Uchodźcy wybierali głównie duże ośrodki miejskie.

Analiza PIE wykazała, że największe zagęszczenie (per 1000 mieszkańców powiatu) odnotowano nad morzem, w Warszawie i okolicach oraz w województwie dolnośląskim. Trójmiasto, Wrocław i Warszawa — to trzy najchętniej wybierane przez Ukraińców ośrodki miejskie w Polsce. Dane prezentuje poniższa mapa.

Liczba numerów PESEL wydanych obywatelom Ukrainy na 1 tys. mieszkańców powiatu

Liczba numerów PESEL wydanych obywatelom Ukrainy na 1 tys. mieszkańców powiatu
PIE

Z jakichś powodów, Kraków w mniejszym stopniu odczuł falę imigracji Ukraińców do Polski. Widać to również w danych Głównego Urzędu Statystycznego. Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w Warszawie ciągu roku o ponad 27 tys. osób. To właśnie wojna jest tego głównym powodem. Tymczasem w Krakowie wzrost wyniósł ledwie 9,5 tys. osób. Mniejsza podaż pracy (podaż pracy generują pracownicy, a popyt na pracę pracodawcy – przyp. red) przekłada się na polepszenie pozycji negocjacyjnej pracowników w danym mieście. To zaś ma wpływ na wzrost przeciętnego wynagrodzenia.

Kraków może pochwalić się silnym sektorem IT

Istotnym elementem może być również sektor usług w Krakowie. Miasto to jest hubem dla wielu innowacyjnych firm z branży nowoczesnych usług takich jak IT czy doradztwo. Ostatnia edycja raportu Krakow IT Market Report” przybliża nam wielkość branży IT w stolicy Małopolski. W mieście swoje siedziby ma ponad 500 firm technologicznych, które zatrudniają blisko 50 tys. pracowników IT. Na kierunkach informatycznych jest 9 tys. studentów. W Krakowie swoje placówki mają takie firmy jak Comarch, Aptiv, Cisco i Capgemini.

Ma to bardzo duże znacznie, ponieważ IT jest branżą, która w ostatnim czasie rozwija się w Polsce bardzo prężnie. W wyniku wojny do Polski swoją działalność przeniosło część firm informatycznych z Ukrainy. W 2021 roku przez niespokojną sytuację polityczną w Mińsku, do Polski przyjechało z kolei tysiące informatyków z Białorusi, a wraz z nimi w naszym kraju pojawiły się również niektóre białoruskie firmy informatyczne. IT jest sektorem o jednej z najwyższych przeciętnych płac, a wynagrodzenia są tam o ponad 50% wyższe od średniej krajowej.

Tam, gdzie zarabia się najwięcej, chce żyć najwięcej Polaków

Dobrą koniunkturę w mieście widać również w zmianach demograficznych, jakie tam zachodzą. Kraków jest obok Warszawy, Poznania, Trójmiasta i Wrocławia najszybciej rosnącym pod względem populacji miastem w kraju. Niskie bezrobocie, obecność prężnie działających firm oraz co za tym idzie, wysokie zarobki, przyciągają do miasta młodych. Renomowana uczelnia sprawia, że miasto drenuje biedniejsze regiony kraju z najzdolniejszych studentów i ściąga w ten sposób najlepszych pracowników.

Dziś to miasta są miejscami, gdzie obserwujemy zwiększony popyt na pracę. Pod tym względem Kraków jest ogólnopolskim liderem. Jak wynika z analizy PIE, na 1000 mieszkańców przypada tutaj aż 26,5 ofert pracy. To więcej niż w Warszawie (23,4 oferty) czy Wrocławiu (21,9 oferty). Dla kontrastu najmniej ofert pracy można odnaleźć w m.in. w Łodzi (10,1 ofert), Bydgoszczy (12,7 ofert) czy Poznaniu (6,9 oferty).

Dzięki temu województwo małopolskie odpowiadało w 2022 roku za 10% podaży mieszkań w całym kraju. Samo miasto jest (razem z Warszawą) krajowym liderem pod względem nowej powierzchni biurowej. Prężnie rozwija się tutaj również przemysł i turystyka. To sprawiło, że krakowskie płace wzrosły tak szybko, że przegoniły wynagrodzenia Warszawiaków.

Spadek średniej krajowej wyniósł 2,1%. Tak źle nie było od 20 lat

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker