Finanse

Igrzyska olimpijskie 2036: jaki jest koszt igrzysk olimpijskich?

Wielkie imprezy sportowe są bardzo drogimi przedsięwzięciami. Najwyższy jest zwykle koszt organizacji igrzysk olimpijskich. Ile kosztują igrzyska i z czego wynikają te koszty?

Koszt organizacji igrzysk olimpijskich wynosi kilkanaście miliardów dolarów. Tymczasem Polska ogłasza, że chce zorganizować Letnie Igrzyska Olimpijskie w 2036 roku. Z jakimi krajami będziemy rywalizować? Ile kosztowały poprzednie igrzyska? Z czego wynika tak wysoki koszt organizacji igrzysk olimpijskich?

 • Prezydent Polski Andrzej Duda, ogłosił w Zakopanem, że Polska będzie ubiegała się o organizację Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2036 roku.
 • Wstępny koszt igrzysk olimpijskich w Polsce wynosi ok. 15 mld dolarów (ponad 65 mld złotych).
 • Czy Polska byłaby w stanie przeprowadzić takie igrzyska? Od strony organizacyjnej jest to z pewnością wielkie wyzwanie, ale Polska ma doświadczenie w przeprowadzaniu dużych imprez sportowych.
 • Tylko w tym roku nasz kraj zorganizował lub zorganizuje co najmniej 84 imprezy w randze mistrzostw świata, mistrzostw Europy lub Pucharu Świata.
 • Jeśli Polska zostanie dopuszczona do kandydowania, to stanie się czwartym państwem, które będzie rywalizować o organizację Igrzysk Olimpijskich w 2036 roku. Oficjalnie ubiega się o to: Turcja, Indonezja oraz Meksyk.
 • Najbardziej prawdopodobnym miejscem organizacji igrzysk w Polsce byłaby Warszawa.
 • Chętni do zorganizowania igrzysk olimpijskich muszą spełniać bardzo wiele warunków. Przede wszystkim potrzebna jest infrastruktura, która umożliwi bezpieczny i sprawny napływ kibiców oraz sportowców do miasta-gospodarza. Wymagane jest także, aby dla widzów dostępne było 40 000 pokoi hotelowych, a wioska olimpijska mogła pomieścić 15 000 sportowców, sędziów i urzędników.

Polska zorganizuje igrzyska olimpijskie?

Prezydent Polski Andrzej Duda, ogłosił w Zakopanem, że Polska będzie ubiegała się o organizację Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2036 roku. Choć sama deklaracja jeszcze nie kosztuje, to zaczyna ona budzić kontrowersje. Wynikają one z faktu, że koszt Igrzysk Olimpijskich liczony jest w miliardach dolarów.

Nie powinno to zresztą nikogo dziwić. Letnie igrzyska Olimpijskie to z pewnością nie tylko największe, ale także zdarzenie sportowe o największym prestiżu w świecie sportu. Czy Polska byłaby w stanie przeprowadzić takie igrzyska? Od strony organizacyjnej jest to z pewnością wielkie wyzwanie, ale Polska ma doświadczenie w przeprowadzaniu dużych imprez sportowych.

Zobacz też: Polski rynek sponsoringu sportowego jest warty ponad miliard złotych

Doskonałym przykładem mogą być zorganizowane przez Polskę i Ukrainę mistrzostwa Europy w piłce nożnej w 2012 roku. To nie jedyna duża impreza, którą organizowaliśmy. Tego samego dnia, gdy prezydent Andrzej Duda poinformował o chęci zorganizowania igrzysk olimpijskich, premier Mateusz Morawiecki informował, że w 2027 roku będziemy gospodarzem mistrzostw świata w siatkówce (trzeci raz w ostatnich latach).

To oczywiście pojedyncze przykłady różnych imprez. Wymienić można także mistrzostwa Europy w piłce ręcznej i koszykówce czy finał Ligi Europy. Dwa miesiące temu organizowaliśmy Europejskie Igrzyska. Tylko w tym roku nasz kraj zorganizował lub zorganizuje co najmniej 84 imprezy w randze mistrzostw świata, mistrzostw Europy lub Pucharu Świata. Są to oczywiście imprezy o nieporównywalnie mniejszej skali, ale nabyte doświadczenie z pewnością ułatwiłoby organizację Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2036 roku.

Kto chce zorganizować Letnie Igrzyska Olimpijskie w 2036 roku?

Jeśli Polska zostanie dopuszczona do kandydowania, to stanie się czwartym państwem, które będzie rywalizować o organizację Igrzysk Olimpijskich w 2036 roku. Jacy są pozostali kandydaci? Meksyk chce, aby igrzyska odbyły się na terenie tego amerykańskiego kraju. Kraj ten co prawda organizował w przeszłości igrzyska olimpijskie, ale miało to miejsce ponad 50 lat tEmu.

Drugim kandydatem jest przedstawiciel południowo-wschodniej Azji — Indonezja. To kolejne podejście tego państwa. Władze Indonezji chciałby zostać gospodarzem poprzedniej edycji Letnich Igrzysk Olimpijskich (w 2032 roku). Indonezyjczycy chcą, aby igrzyska odbyły się w Nusantara. To nieistniejące jeszcze miasto, które ma stać się nową stolicą tego państwa. 

Trzecim oficjalnym kandydatem jest Turcja. Władze Turcji chcą, aby igrzyska w 2036 roku odbyły się w Stambule. To będzie kolejna już próba tego miasta. Stambuł walczył o możliwość zorganizowania letnich igrzysk Olimpijskich w 2000, 2008 oraz 2020 roku.

Zobacz też: Nowa stolica Egiptu. Kolejny projekt megamiasta

Najbardziej prawdopodobnym miejscem organizacji igrzysk w Polsce byłaby Warszawa. Nie oznacza to jednak, że całość igrzysk odbyłaby się w stolicy, ale z pewnością mówimy w tym przypadku o dużej części rywalizacji. Nie wiadomo jednak, kto zapłaci za organizację igrzysk w Polsce. Prawdopodobnie konieczne byłoby zbudowanie nie tylko miasteczka olimpijskiego, ale także nowego stadionu.

Choć to wszyscy oficjalni kandydaci, to spekuluje się, że do grona dołączyć mogą kolejne kraje. Na liście znajduje się m.in. Egipt i jego nowa stolica. W Azji rywalizować mogłaby Korea Południowa (Seul), Chiny (Chengdu), Indie (Ahmedabad) oraz Katar (Doha). W Europie do potencjalnych kandydatów zalicza się Węgry (Budapeszt), Włochy (Florencja-Bolonia lub Turyn) czy Danię (Kopenhaga). Jedną z propozycji są także igrzyska w Berlinie i Tel Avivie. Na liście potencjalnych kandydatów znajduje się także Kanada (Toronto-Montreal).

Koszt igrzysk olimpijskich liczony jest w miliardach dolarów. Dlaczego?

Prezydent Polski decyzję o wyrażeniu chęci organizacji Igrzysk Olimpijskich, tłumaczył dynamicznym rozwojem naszego kraju.

– Rozwój naszego kraju następuje dynamicznie. Zgodnie z rządowymi planami najpóźniej do 2033 roku będziemy mieli 8 tys. dróg ekspresowych i autostrad oraz Centralny Port Komunikacyjny, więc pod względem infrastrukturalnym powinniśmy być gotowi – zapewnia Duda.

Słowa prezydenta nie są zresztą przypadkowe. Chętni do zorganizowania igrzysk olimpijskich muszą spełniać bardzo wiele warunków. Przede wszystkim potrzebna jest infrastruktura, która umożliwi bezpieczny i sprawny napływ kibiców oraz sportowców do miasta-gospodarza. Istotną rolę pełnić mógłby tutaj CPK oraz związana z projektem szybka kolej.

Wymagane jest także, aby dla widzów dostępne było 40 000 pokoi hotelowych, a wioska olimpijska mogła pomieścić 15 000 sportowców, sędziów i urzędników. Organizator powinien także zapewnić środki transportu, które umożliwią widzom i uczestnikom igrzysk przemieszczanie się pomiędzy różnymi obiektami. Wymagania te dotyczą zatem nie tylko lotnisk, ale także kolei, metra czy dróg dla autobusów.

Zobacz też: Turystyka w Polsce opiera się na Polakach. Turystów zza granicy u nas mało

To właśnie koszt budowy wioski olimpijskiej, hoteli, lotnisk, torowisk czy samych obiektów sportowych sprawia, że igrzyska pochłaniają miliardy dolarów. Warto jednak pamiętać, że wysoki koszt igrzysk olimpijskich, nie musi oznaczać, że organizacja się nie opłaca. Zbudowana infrastruktura może służyć i przyczyniać się do większego wzrostu gospodarczego kraju.

Stadion olimpijski w Monachium, autor zdjęcia Christoph Keil
Stadion olimpijski w Monachium, autor zdjęcia: Christoph Keil

Ważne jest zatem odpowiednie zaplanowanie wydatków. Istotne jest, aby jak największa część wydatków pomogła nie tylko w organizacji igrzysk, ale pracowała na rzecz naszego społeczeństwa przez następne lata. Dobrym przykładem może być miasteczko olimpijskie. Władze Polski chcą, aby po igrzyskach została ona zamieniona w zwykłe osiedle mieszkalne.

Koszt igrzysk olimpijskich. O jakiej kwocie mówimy?

Jak duży będzie koszt organizacji igrzysk olimpijskich w Polsce? Według informacji, jakie zdobyła Interia, wstępny koszt igrzysk olimpijskich wynosi ok. 15 mld dolarów (ponad 65 mld złotych). Część kwoty pokryć mają prywatni inwestorzy. 

Kwota ta jednak będzie zapewne wyższa. Dlaczego? Doświadczenia poprzednich organizatorów jasno pokazują, że koszt igrzysk olimpijskich okazuje się zwykle znacznie wyższy od tego, który wcześniej prognozowano. Dla przykładu, igrzyska w Tokio miały oficjalnie pochłonąć 15,4 mld dolarów, choć początkowo mówiono o kwocie niższej o ponad 2 mld dolarów. Niezależni eksperci twierdzą, że kosztowały one nawet 28 mld dolarów.

Francuzi organizujący Igrzyska w 2024 roku, planowali, że wydadzą na nie 8 mld dolarów. Kwota jest tak niska, ponieważ już istnieje w mieście bardzo bogata baza obiektów sportowych oraz infrastruktury transportowej i hotelowej. Dziś już wiemy, że będzie to kwota wyższa. Jak wyglądał koszt organizacji igrzysk olimpijskich w ostatnich latach?

Koszt igrzysk olimpijskich w XXI wieku:

 • 2004 (Grecja) – 15 mld dolarów
 • 2008 (Chiny) – 44 mld dolarów
 • 2012 (Wielka Brytania) – 10,4 mld dolarów
 • 2016 (Brazylia) – 13,1 mld dolarów
 • 2020 (Japonia) – 15,4 mld dolarów
 • 2024 (Francja) – 8,7 mld dolarów (prognoza)

Powyższe zestawienie (razem z dynamicznymi wzrostami cen w ostatnich latach) pokazuje, że założone 15 mld dolarów przyjęte jako wstępny koszt organizacji igrzysk w Polsce może zostać przekroczone. Wiele zależy jednak od tego, jak liczone będą koszty oraz jaka będzie inflacja w następnych latach.

Zobacz też: Sukces polskiej marki sportowej. Ubrania od 4F nosi 8 reprezentacji na IO!

Nie mniej, jest to bardzo duża kwota. Jeśli ostateczne będzie to 15 mld dolarów, mówimy o kwocie porównywalnej do wydatków na 800+ (w skali roku). Nie są to wydatki nie do udźwignięcia, ale wydawanie tak dużych pieniędzy wymaga dokładnej analizy potencjalnych kosztów i korzyści.

Dziś w Grecji wiele osób twierdzi, że igrzyska w Atenach były jednym z gwoździ do trumny greckiej gospodarki. Warto jednak pamiętać, że jest to kraj o 10-milionowej populacji, więc prawdopodobieństwo takiego scenariusza w Polsce jest znacznie mniejsze.

Najwyższe budynki w Europie 2023 [RANKING]

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker